Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 12:40 Bu haber 3154 kez okundu
 
2.DEFA GÖRÜLEN DAVA SONUÇLANDI
Geçmişte özellikle Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde sürekli gündeme gelen ve tartışma konusu oluşturan "Beykonakları" davası sonuçlandı.
SİYASET Haberi
2.DEFA GÖRÜLEN DAVA SONUÇLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu'nun, inşaat şirketlerinin Beylikdüzü'nde yaptığı projede kamusal alanı kendi arazilerinde gösterdiği ve müşterilerine sattığı iddiasıyla 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan açılan dava Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü ve son karar verildi.

 

 

İmamoğlu 2014’te Beraat Etmişti

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu'nun 2011'de Beylikdüzü'nde yaptıkları bir projede 2 bin 943 metrekarelik kamusal alanı kendi arazileri içinde gösterdiği ve müşterilerine sattığı iddiası ile yargılandıkları davadan 2014 yılında beraat etmiş, Yargıtay tarafından bozulan dosya, Bakırköy Adliyesi'ne gönderilmişti.

2014 yılında görülen dava esnasında Ekrem İmamoğlu’nun babası Hasan İmamoğlu mahkemeye verdiği savunmasında iddia edilen dolandırıcılık suçlamasını kabul etmeyerek "Gayrimenkuller ve villalar projelerine uygun olarak yapılmıştır. Bu dava siyasi amaçlı açılmış bir davadır. Bana sorduğunuz üzere gayrimenkul alan, taşınmaz alan kişiler tapuya giderek oradaki kayıtlara her zaman bakabilir. Suçlamaları kabul etmiyorum" demişti. Karara bağlanan davada Ekrem ve Hasan İmamoğlu'nun beraat etmesine hükmedilmişti. Şikayetçilerin itirazı üzerine dosya Yargıtay tarafından incelenmiş ve eksik inceleme ile karar verildiği gerekçesiyle 8 Mart 2018'de bozma kararı verilmişti. 

 

Dava 2021’de Karar’a Bağlandı

 

Babası Hasan İmamoğlu ile birlikte yargılanan Ekrem İmamoğlu Mahkemenin verdiği "CMK 223/7 maddesi uyarınca reddine karar verilmiş olduğu ve daha önce aynı maddenin vermiş olduğu beraat kararının kesinleştirilmesine dair hüküm kurulmuştur" ibaresi ile sonuçlanan dava İmamoğlu’nun beraat etmesi ile sonuçlandı.

Özellikle Beylikdüzü’nde aynı dönemde yapılmış olan çok sayıdaki sitede benzeri durumların yaşanması sebebi ile kamuoyunun olağan karşıladığı fakat belli kesimlerin tepkisini çeken konuda mahkeme nihai kararını verdi. Uzun yıllardır gündemi meşgul eden Beykonakları davasının bir kez daha beraat ile sonuçlanması İmamoğlu cephesinde sevinçle karşılanırken, Hasan İmamoğlu’nun 2014 yılındaki “Bu dava siyasi amaçlı açılmış bir davadır” İfadesini akıllara getirdi.

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı