Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 15:38
 
IŞIK: “BEYLİKDÜZÜ YÜKSELME DÖNEMİNE GİRECEK”
Beylikdüzü’nün İstanbul’un güzel ama sorunlu ilçelerinden biri olduğunu söyleyen Mustafa Necati Işık, projelerini tanıttığı toplantıda, “Geçen 5 yılda altyapıda taş üstüne taş konulmadığı için artan nüfusun talepleri karşılanamadı ve birçok konuda sorunlar yumağı oluştu. 31 Mart itibariyle hepsi sona eriyor.” dedi.
SİYASET Haberi
IŞIK: “BEYLİKDÜZÜ YÜKSELME DÖNEMİNE GİRECEK”

AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, projelerini ve hedeflerini AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın da katıldığı toplantıda tanıttı.

Binali Yıldırım, Beylikdüzü Spor Kompleksi’ndeki toplantıda “Beylikdüzü Halkına aydınlık bir Beylikdüzü için çok çalışacak olan Mustafa Necati Işık’ın sözü benim sözümdür, Binali sözüdür.”  dedi.

Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, Beylikdüzü’nün İstanbul'un güzel ama sorunlu ilçelerinden birisi olduğunu ve hala AK Parti’nin yıllar önce yaptığı altyapı hizmetleriyle yetindiğini ifade ederek, “Geçen 5 yılda altyapıda taş üstüne taş konulmadığı için artan nüfusun talepleri karşılanamadı ve birçok konuda sorunlar yumağı oluştu. 31 Mart itibariyle hepsi sona eriyor. Beylikdüzü gençliğimiz, azmimiz ve Binali Yıldırım başkanımızın tecrübe ve destekleri ile yeni bir yükselme dönemine girecek. İstanbul da aynı şekilde yeni bir atağa kalkacak.” diye konuştu.

Işık, kamuoyuyla paylaştığı proje tanıtım sunumunu, “Beylikdüzü’nü karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, karanlıkta kalan bir kentte ışıkları yakmanın, ‘Artık Beylikdüzü’nde ışık var’ çığlığının makes bulduğu yerdir. Senin, benim, hepimizin, yani çocuklarımızın, ailelerimizin geleceğinin ta kendisidir.” ifadeleriyle niteledi.

“BEYLİKDÜZÜ’NÜ YAŞAYAN KENTE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Beylikdüzü’nün “akşamdan akşama yatmaya gelinen bir ilçeye dönüştüğü” görüşünü savunan Işık, şunları söyledi: “Yaşam Vadisini başlattığımız gibi tamamlayacağız, spor merkezleri, kültür-sanat akademisi, teknoloji vadisi ve modern sahil düzenlemesi ile Beylikdüzü'nü yaşayan bir kente dönüştüreceğiz. komşularımız sosyal ihtiyaçları için ilçe dışına çıkmak zorunda kalmayacaklar. Öğrencilerimiz daha iyi okullara gidecek, bilim ve teknoloji vadisinde geleceklerini şekillendirecekler. Gençlerimizin meslek sahibi olması için de kurslar düzenleyeceğiz. Yaşlılarımız, bakıma muhtaç insanlarımız ve engelli kardeşlerimiz de Beylikdüzü'nde yaşamaktan keyif alacaklar.”

“PROJELERİMİZİ 40 YILLIK ÖNGÖRÜYLE HAZIRLADIK”

Projelerini Beylikdüzü’nün gelecek 40 yılını düşünerek hazırladıklarını kaydeden Işık şunları anlattı: “Öncelikli işimiz, ulaşım sorununu çözerek Beylikdüzü'nden İstanbul kent merkezlerine ve iç ulaşımda bir mahalleden diğerine gidişi  kolaylaştırmak.Metrobüsten önce sadece “çok uzak” diye tanımlanan Beylikdüzü'nün yıldızı, 2012 yılında AK Parti Büyükşehir Belediyesi tarafından metrobüs hattının açılmasıyla parladı.Son 5 yılda Beylikdüzü’nün nüfusu iki kat arttı. Yerel yönetim, meydana gelen bu hızlı değişimi sadece izlemekle yetindi. Metrobüs hattının yükünü alacak, vatandaşlarımızı rahatlatacak konforlu bir ulaşım sistemini daha Beylikdüzü’ne getireceğiz. Beylikdüzü metro hattının çalışmaları bu yıl başlayacak. Beylikdüzü'ne Deniz otobüsünü getireceğiz. Deniz otobüsü, hem E-5'e bağımlılığı azaltacak, hem de ilçenin denize yakın mahallelerinin değerlenmesini sağlayacak. Metro ve metrobüs hattı ile deniz otobüsü iskelesi arasında sefer yapacak olan Yeşil Tramvay, Beylikdüzü'nün tüm mahallerini birbirine ve E-5'i denize bağlayacak.Sayın Binali Yıldırım, Türkiye'deki ulaşım devriminin mimarıdır. Gerek Ulaştırma Bakanlığı, gerekse de Başbakanlığı döneminde duble yollardan, metroya ve deniz otobüsüne kadar hemen bütün ulaşım altyapısının altında imzası vardır. Bu projelerimizide desteğiyle hayata geçireceğiz. 15 kapalı otopark inşa ederek otopark sorununu da çözeceğiz.”

“KENT MERKEZİ OLUŞTURACAĞIZ”

Barış Mahallesi’ndeki eski pazar alanı ve yanında yer alan kamu arazilerinde kent merkezi oluşturacaklarını dile getiren Işık, projenin detaylarına dair şu bilgileri verdi: “Beylikdüzü'nü bir araya getirecek merkez, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Sosyal yaşama da renk katacak. Kent merkezinde 1.000 kişilik kongre ve sanat merkezi, 2.500 kişilik amfitiyatro, fuayeler, sergi salonları, kent müzesi, 20.000 metrekarelik kent meydanı, 2000 araçlık kapalı otopark olacak. Kavaklı'da kent merkezi'ne yakın olarak düzenlenecek alana da kamu kurumlarını getirmeyi hedefliyoruz. Vatandaşlarımız yeni ulaşım ağıyla bu merkezimize kolayca ulaşabilecek ve işlerini çözümleyebilecek. Belediye binamızı da buraya taşıyoruz. Çünkü Beylikdüzü Belediyesi şu an 11 ayrı binada hizmet vererek hem vatandaşlarımızın işini zorlaştırıyor hem de ciddi bir maliyet yükü oluşturuyor. Tüm birimleri yeni belediye Başkanlığı binasında bir araya getirecek, milletimizin tek kuruşunun israf edilmesine müsaade etmeyeceğiz.”

İSTİHDAM MERKEZİ PROJESİ

“Hızlı nüfus artışı ve genç nüfusa sahip olmamız, istihdam konusunu önemli hale getirmektedir. Beylikdüzü Belediyesi olarak, ülkemize, milletimize bu alanda da hizmet verebilmek için İstihdam Merkezi projemizi geliştirdik.Beylikdüzü aslında bir organize sanayi bölgesi. Beylikdüzü’nde sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak eğitim altyapısını kuracağız. Kentimizde iş ihtiyacı olanlar ve kuracağımız Bilim ve Teknoloji Vadisi'nde ki meslek okullarından mezun olacak kalifiye genç arkadaşlarımızı organize sanayi de bulunan fabrikalarla buluşturacağız. Kadın istihdamına yönelik olarak da bir dizi proje üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri el emeğini değerlendirmek olacak. Her mahalleye açacağımız yaşam merkezlerinde kadınlarımız el işlerini ticaretle geliştirerek aile bütçesine katkıda bulunabilecek.”

BİLİM VE TEKNOLOJİ VADİSİ

“En büyük arzum ve hayalim Beylikdüzü’nde Bilim ve Teknoloji Vadisi’ni hayata geçirmektir. Hayalleri hedefleri, hedefleri gerçeğe dönüştüren belediyecilik vizyonumuzla bunu da başaracağız. Bu vadi de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte anaokulundan başlayarak çocuklarımızın havacılık, uzay, yapay zeka, yazılım atölyeleri, robotik kodlama ve bilişim gibi alanlarda çalışmalarını ve deneyim kazanmalarını sağlayacağız. İçerisinde bulunacak teknopark modelli üniversite ile Beylikdüzü artık dünyaya bilim ve teknoloji ihraç eder hale gelecektir.”

SAHİL KENTİ PROJESİ

“4 kilometre uzunluğundaki sahil düzenlemesi ile tüm dünyaya Beylikdüzü'nün bir sahil kenti olduğunu göstereceğiz. Bu proje kapsamında, sahile; park rekreasyon alanı, plaj, dalış merkezi, yelken ve kürek okulları, rüzgar sörfü merkezi, spor sahaları, tenis kortları, sosyal tesisler ve 5.000 kişilik konser meydanı yapacağız.”

SPOR PROJELERİ

“Beylikdüzü şu an spor tesisleşmesinde İstanbulun 39 ilçesi arasında üzülerek belirtiyorum ki sondan ikinci. her mahalleye bir spor merkezi kuracağız. Bu merkezlerde uluslararası bisiklet müsabakalarının yapılabileceği olimpik bir veledrom, Son teknoloji ile donatılmış e-spor merkezi, koşu-bisiklet parkuru,güvenlikli çocuk parkları yer alacak. Ayrıca genç, yaşlı tüm vatandaşlarımızın ücretsiz yararlanabileceği bu alanda; 4 basketbol-voleybol sahası, 3 olimpik yüzme havuzu,  1 fitness salonu, kreş – çocuk oyun olanı bulunacak.Spor merkezlerimizde açılan kurslarda gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştireceğiz, her yaştan insanımızın spor yapabilmesine imkan sağlayacağız.Bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla, mahallelerimize 5 bin metrekare ile 20 bin metrekare arasında değişen büyüklükte semt meydanları kazandıracağız.”

MAHALLE YAŞAM MERKEZLERİ

“Her mahallemizde, o mahallenin karakterine uygun, mahalle Yaşam Merkezleri Projemizi de hayata geçireceğiz. Yaşlılarımıza, engelli vatandaşlarımıza ve bakıma muhtaç olanlara yardımcı olmak üzere,  ilçemize bir engelsiz yaşam merkezi kazandıracağız.”

SEVİMLİ DOSTLAR KLİNİĞİ

 “Sevimli Dostlar Kliniği” ile örnek bir projeyi hayata geçireceğiz. Kentimize Yeni ve profesyonel bir barınak kazandırmak için kolları sıvarken, sahiplendirme konusunda da çeşitli STK'lar ile ve hayvan sever dostlarımızla omuz omuza çalışacağız.”

PARK, YEŞİL ALAN, PAZAR, İBADETHANE VE EĞİTİM PROJELERİ

“Öncelikle kentimizin kalbi olan yaşam vadisini biz başlattık biz tamamlayacağız. Yüzde 85lik kısmı hala bekliyor. Gürpınar Mahallesi, 40 dönüm büyüklüğünde bir parka kavuşacak. Atmaca Vadisi’nde ıslah edilen dere yatağı yeşil alanları ve sosyal tesisleri ile halkımıza hizmet verecek. Yakuplu Mahallesi’de, 75.000 metrekare büyüklüğünde Millet Bahçesi’ne kavuşacak. Burada, Macera Parkı, Özel Mangal Alanları, Yöresel Ürün Satış Noktaları bulunacak. Özlenen Beylik Pazarını yeniden kuruyoruz. Adnan Kahvecide bulunan pazarımız aynen devam edecek ve diğer mahallelerimize de kapalı pazarları kazandıracağız. Artık daha modern yazın serin, kışın sıcak ortamlarda alışveriş yapabileceksiniz. Beylikdüzü halkının ihtiyaçları doğrultusunda Camii inşa edeceğiz.

Adnan Kahveci mahallemize aşevi, taziye evi gibi merkezlerin de içinde yer alacağı bir Cemevi kazandıracağız. İlçemizde ve yakın çevrede bulunan vatandaşlarımıza hizmet verecek, ortak sıla coğrafyasına sahip vatandaşlarımızın buluşacağı, derneklerimize nitelikli yapısıyla ev sahipliği yapacak Hemşeri Dernekleri Yerleşkesi kuracağız. Tüm yol ve apartman, site girişlerinin dostlarımıza engel değil, yol olması için çalışmalarımızı başlatıyoruz. En büyük engel duyarsızlıktır. Çalışmaya müsait engelli ve down sendromlu kardeşlerimizin de istihdam edileceği işletmeler açacağız.

Yaşam Vadisi'nde “Bahçeden Tabağıma Projesi” ile 4-11 yaş çocuklarına kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveleri yeme zevkini tattırmak için hobi bahçeleri kuracağız. Fazla kilo ve diyabet çağımızın en önemli sağlık sorunları. Belediyemizin ilgili birim ve uzmanları ile yürütülecek Sağlıklı Yaşam Merkezi aktiviteleri gerçekleştireceğiz. Üniversiteye hazırlanan gençlere rehberlik hizmetleri veren bir merkezimiz olacak. Üniversite tanıtım aktivitelerine ev sahipliği yaparak, gençlerimizin doğru tercihlerle okul seçmelerine destek olacağız. Burs için destek birimi kurulacak. Eğitim bursu veren kurum ve kuruluşlarla irtibata geçerek, gençlerimizin daha rahat eğitim almasının önünü açacağız. Beylikdüzü'nde doğan her çocuk adına, Yaşam Vadisi içerisinde bir fidan dikilerek “Hayata Merhaba Ormanı” oluşturulacak. Vefat eden her Beylikdüzü sakini için bir anı fidanı dikilerek ‘Vefa Ormanı” kurulacak. 7'den 70'e tüm vatandaşlarımız, sağlıktan, istihdama kadar sosyal belediyecilik projelerimizle hayatlarına değer katıldığını hissedecekler.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı