Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 13:14
 
AKGÜN: “KUMBURGAZ’IN ORTASINDA MEZARLIK OLMAZ”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Büyükşehir Belediyesi arasında çöp aktarma istasyonundan sonra şimdi de mezarlık yeri konusunda anlaşmazlık oluştu. İBB Meclisi’nce Kumburgaz Mahallesi’ndeki 16,3 dönümlük park alanının mezarlığa dönüştürülmesine Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün tepki gösterdi. “TEM’e yakın, imara kapalı ama devlete ait çok mezarlık yeri var.” diyen Akgün, “Büyükşehir Belediyesi kamuya ait yerlerden mezarlık yönetmeliğine göre çok rahat yer ayırabilir.” önerisini dile getirdi.
GÜNCEL Haberi
AKGÜN: “KUMBURGAZ’IN ORTASINDA MEZARLIK OLMAZ”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Büyükşehir Belediyesi arasında çöp aktarma istasyonundan sonra şimdi de mezarlık yeri konusunda anlaşmazlık oluştu. İBB’nin Kumburgaz Mahallesi’ndeki 16,3 dönümlük alanın niteliğini parktan mezarlığa dönüştürmesine Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’den itiraz geldi.

“TEM’E YAKIN MÜSAİT YERLER VAR”

Büyükçekmece Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısında, Kumburgaz’da en fazla park alanına ihtiyaç duyulduğunu belirten Belediye Başkanı Akgün, “Park yerimizi mezarlığa çeviren İBB Meclisi kararını takip ederek sonuna kadar peşinde olacağız.  Eğer itirazımıza yanıt alamazsak mahkemeye giderek yönetmeliğe aykırı olması nedeniyle itiraz edeceğiz. Çünkü Kumburgaz’da oradan başka büyük parkımız yok.” dedi. “TEM’e yakın, imara kapalı ama devlete ait çok mezarlık yeri var.” diyen Akgün,  “Büyükşehir Belediyesi kamuya ait yerlerden mezarlık yönetmeliğine göre çok rahat yer ayırabilir.” önerisini dile getirdi.

“KUMBURGAZLILAR BİZDEN PARK İSTİYOR”

Akgün, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyesi’nin henüz askıya çıkmamış olan ve Kumburgaz Mahallesi’nin tam ortasındaki parkı mezarlık alanına dönüştüren meclis kararına itiraz ediyoruz. Bizim itirazımız hukuktan, kanundan geliyor. Tam mezarlığın sıfırına kadar konut alanı olan yerde mezarlık olmaz. Mezarlıklarla ilgili yönetmelik gereğince mezarlıkların konutlardan şu kadar uzak olması gerekir diye yazıyor. Bu nedenle belediye meclis üyesi arkadaşlarımız ferdi olarak itiraz edecekler. Zaten park yerimiz az ve Kumburgaz halkımız bizden daha çok park istiyor.”

CHP Grup Başkan Vekili Coşkun Tanış ise şunları söyledi: “Eğer burası mezarlık alanı olursa iki sene sonra biz burada yaşayanlar cenazelerimize ya Çerkezköy’de ya Tekirdağ’da yer aramak zorunda kalacağız. Tabii ki meclisler yasal ve demokratik kurumlardır. Gelecek hafta Büyükşehir Meclisi’nde kesinlikle ortak bir önergeyle bunu gündeme getirmek istiyoruz.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı