Haber Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 13:44 Bu haber 1349 kez okundu
 
ALATEPE:“MAAŞLARI DA ESKART TROY’LA ÖDEYECEĞİZ”
Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ndeki konuşmasında ilçedeki sosyal yardımları Türkiye’nin ilk yerli ve milli ödeme sistemi TROY aracığıyla dağıttıklarını söyledi. Bu sistemi yaygınlaştıracaklarını belirten Alatepe, kısa bir süre sonra personel maaşlarının da ESKART TROY’la ödeneceğini açıkladı.
EKONOMİ Haberi
ALATEPE:“MAAŞLARI DA ESKART TROY’LA ÖDEYECEĞİZ”

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Marmara Belediyeler Birliği Şehir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi’nce düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ndeki “Şehir İçin Yerli ve Milli Çözümler” başlıklı oturumda konuştu. Alatepe, Esenyurt’ta pratiğe dönüştürdükleri ESKART TROY’un Türkiye’nin ilk yerli ve milli ödeme sistemi olduğunu söyledi.  

 

“YARDIMLAR MODERN VE İNSANİ OLARAK DAĞITIYORUZ”

 

Oturumda sosyal yardımda bulunacakları kişiler için en az 6 ay Esenyurt’ta ikamet etme şartını getirdiklerini belirten Alatepe, devamında şunları anlattı: “Yaptığımız bağış sistemiyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli ödeme sistemi TROY’la anlaşarak bu paranın Türkiye’de kalmasını sağladık. İlçedeki esnafla anlaşarak onları sisteme dâhil ettik ve yapılan yardımlar ilçe dışına çıkmadı, esnafımız kazandı. Ayrıca modern ve insani dağıtıldığı için yardımları hiç kimse görmedi. Bu şekilde ilçede kalan paranın miktarı 40 milyon lirayı buldu.” Bu sistemi yaygınlaştıracaklarını belirten Alatepe, kısa bir süre sonra personel maaşlarının da bu kartla ödeneceğini açıkladı.

“KAPLICA SUYUYLA ENGELLİ HAYVANLAR TEDAVİ EDİLİYOR”

Esenyurt’ta yerellik konusunda çok ciddi adımlar attıklarını ifade eden Alatepe,  “Hayvan kaplıcalarımız var. Türkiye'nin en önemli kaplıcalarına sahibiz. Buradan tankerle taşıdığımız suyu engelli hayvanların tedavisinde de kullanıyoruz. Her sistemi yerli ve milli yapacak şekilde çalışıyoruz.”dedi.

“İSTANBUL’UN SOSYAL YARDIM LİDERİYİZ”

Alatepe sözlerine şunları da ekledi. “İstanbul’un üretiminin yüzde 27’si, Türkiye’nin ise yüzde 4’ünü oluşturuyoruz. 60 bin Suriyeli ve bir o kadar da diğer sığınmacıları ağırlıyoruz. Gönüle dokunmanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. İstanbul’un en fazla sosyal yardım yapan belediyesiyiz. Göç alıyoruz, hızlı şehirleşmeden kaynaklanan ucuz şehirleşme oluyor.”

Oturumun sonunda Alatepe, zirvenin ana sponsoru Türk Elektronik Param Kart Genel Müdürü Serkan Aziz Oral’a plaket takdim etti.

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı