Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 13:00
 
ATIK SEBZE VE MEYVELERLE TOPRAĞA CAN!
Büyükçekmeceli minik çevreciler; meyve, sebze, yemek ve bitki atıklarının doğal ortamda çürüyerek toprağa faydalı hale gelmesini sağlayan kompost makinesi ve kompostlama işlemi hakkında bilgilendirildi. Öğrenciler, ekiplerle birlikte kompost işlemini bizzat uyguladı.
EĞİTİM Haberi
ATIK SEBZE VE MEYVELERLE TOPRAĞA CAN!

Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri “Atıktan Yeşile Dönüşüm Projesi” çerçevesinde bir araya geldiği öğrencileri organik maddeler ve çevre açısından çok önemli bir fonksiyon gören kompost makinesi hakkında bilgilendirdi.

Meyve, sebze, yemek ve bitki atıklarının kompost adlı makine içerisinde parçalanarak doğal yollarla çürüdüğü sürece “kompostlama” deniyor. Bu işlem sonucunda elde edilen ürün toprağa karıştırıldığında hem bitkiler kimyasal maddelerden zarar görmüyor hem de kuru toprakların su kapasitesi artıyor. Bilgilendirilen minik çevreciler, ekiplerle birlikte kompost işlemini bizzat uyguladı. 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, bu bilgilerin küçük yaşlardan itibaren öğrenilmesi gerektiğini belirterek, “Büyükçekmeceli çocuklar çevre bilinciyle büyüdüler. Geleceğimize sahip çıkacak nesiller yetiştiriyoruz.” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı