Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 20:54
 
AVCILAR VE SİLİVRİ’DE DSP’DEN HAMLE BEKLENTİSİ
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, yeniden aday gösterilmemesinden duyduğu rahatsızlığı, kadın aday sayısındaki azalmaya işaret eden tweet'lerle ifade ederken, Silivri'de de eski belediye başkanlarından Selami Değirmenci'nin, CHP'den aday gösterilmemesine tepki olarak DSP'den aday olacağı beklentisi var.
SİYASET Haberi
AVCILAR VE SİLİVRİ’DE DSP’DEN HAMLE BEKLENTİSİ

Siyasi kulislerde, Avcılar ve Silivri ilçelerinde CHP’nin aday göstermediği isimlerin DSP’den (Demokratik Sol Parti) aday gösterileceği konuşuluyor.

 

Yerel seçimlerde DSP rüzgarı, Mustafa Sarıgül’ün, Şişli’de CHP’den aday gösterilme beklentisinin boşa çıkıp partiden istifa etmesi ve DSP’ye katılmasıyla Ocak ayı sonunda başlamıştı. DSP’den Şişli Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Sarıgül’ün, daha önce de iki dönem bu partiden Şişli belediye başkanlığını kazanmış olması ve bu ilçede şansının yüksek olması sebebiyle, CHP’nin İstanbul oylarını sarsacağı beklentisi yükselmişti.

 

Sarıgül’ün ardından, 4 Şubat’ta da eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan’ın DSP’ye katılıp bu şehirden aday olmasıyla, DSP, Türkiye yerel seçim gündemine beklenmedik bir şekilde yeniden oturmayı başarmıştı. Doğan’ın da Sarıgül gibi iki dönem bu partiden belediye başkanı seçilmiş olması ve siyasetteki kariyeri, DSP’nin bir belediye başkanlığını daha garantilediği yorumlarına neden olmuştu.

 

Doğan’ın ardından İstanbul’da yeniden atağa geçen DSP’nin Bakırköy’de de oy potansiyeli yüksek olan ve partisinden istifa eden eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Fatinoğlu’nu aday göstermesi, yerel seçim gündeminde DSP’nin ağırlığını giderek duyurmasına yol açtı.

 

TOPRAK’TAN RAHATSIZLIK SİNYALİ

 

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak’ın yeniden aday gösterilmemesi ve CHP’nin kadın aday gösterme konusunda yetersiz kalması üzerine, DSP’nin bu sefer Avcılar’da Toprak ile seçime gireceği yorumlarına yol açtı. Dr. Handan Toprak’ın henüz bu konuda net bir açıklama yapmamış olmasına rağmen, twitter hesabında yerel seçimlerde kadın adayların görmezden gelindiği görüşünde olan KA-DER’in iletisini retweetlemesi, partisinin kendisini aday göstermemesine bir tepki olarak yorumlanıyor.

 

Silivri’de de mevcut başkan Özcan Işıklar ile yola devam kararı alan CHP’ye tepki olarak, adaylık konusunda son ana kadar umudunu koruyan Selami Değirmenci’nin, istifa ederek DSP’ye geçmesi ve Silivri adaylığını açıklaması bekleniyor. Değirmenci’den ise henüz bu konuda bir açıklama gelmiş değil ve twitter hesabında, CHP Silivri aday adaylığı ile ilgili görseller yerli yerinde durmakta. Değirmenci de önceki yıllarda üç dönem Silivri belediye başkanlığı yapmıştı.

 

Beylikdüzü’nde de güçlü isimlerden Dr. Mustafa Melek’in DSP’den belediye başkan adaylığı söz konusu edilmiş, ancak Melek, gazetemize yaptığı açıklamada, DSP’den adaylığını ret ettiğini söylemişti.

 

Kaynak: Editör: Cadde Gazetesi
Yorumlar
Haber Yazılımı