Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 21:38 Bu haber 1893 kez okundu
 
BABACAN: “HUKUK DEVLETİNDEN SÖZ EDEMİYORUZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı parti genel merkezinde ziyaret etti. İki lider yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından basının karşısına geçti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan liderlerin gündeminde artan dolar kuru, ekonomik gidişat ve erken seçim konuları vardı.
SİYASET Haberi
BABACAN: “HUKUK DEVLETİNDEN SÖZ EDEMİYORUZ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’ı DEVA Partisi Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nun ziyaretine eşlik eden heyette CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, parti sözcüsü Faik Öztrak ve genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu ile Oğuz Kaan Salıcı yer aldı. DEVA Partisi heyetinde ise genel sekreter Sadullah Ergin, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı ve Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın bulundu.

 

 

 

BABACAN: “HUKUK DEVLETİNDEN SÖZ EDEMİYORUZ”

İki lider, yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından basının karşısına geçti. DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan şu ifadeleri kullandı: “Görüşmemizde Türkiye’nin genel sorunlarını ele aldık. Türkiye’nin insan hakları ve özgürlükler konusundaki sıkıntıları büyüyor. Demokrasi sandıktan sandığa yürüyen bir süreç değil. Aynı zamanda özgür basınla, sivil toplumla, meslek örgütleriyle beraber yürüyen bir süreç. Maalesef basın üzerindeki baskılar, ülkemizin ifade özgürlüğü üstünde sıkıntı oluşturuyor. Yargı sistemimiz üzerindeki baskılar da malum. Hukukun üstünlüğü ilkesi izlenmediğinde, Anayasa bile göz ardı edildiğinde kurallı ve ilkeli bir yönetimden, bir hukuk devletinden söz edemiyoruz.”

 

KILIÇDAROĞLU: “DEVA PARTİSİ, SİYASETİN YENİ YILDIZI”

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi: “Genel Başkan ve arkadaşları bizi güzel ağırladılar. DEVA Partisi siyaset dünyamızın yeni bir yıldızı. Umarım kısa süre içinde gerekli kongreleri yapıp siyaset dünyasında yerini alacaktır. Kendilerine, çalışma arkadaşlarına yürekten başarı dileklerimizi iletiyoruz.”

 

Kemal Kılıçdaroğlu / Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı
 

KILIÇDAROĞLU: “MÜMİN, BU ÜLKEDE YATAĞA AÇ GİREN ÇOCUKLAR VARSA, SARAYDA UYUMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gerçek mümin yoklukta sabredendir” sözleri üzerine gelen soruyu, Kılıçdaroğlu şöyle yanıtladı: “Mümin alçakgönüllüdür, mümin kul hakkı yemez. Mümin bu ülkede, yatağa aç giren çocuklar varsa, sarayda oturmaz. Bir insanın söylemiyle eylemin örtüşmesi gerekiyor. Söylemi farklı, yaşam tarzı farklıysa orada riya vardır, ikiyüzlülük vardır. Dolayısıyla Erdoğan’ın sözlerinin ciddiye alınacağını sanmıyorum”

Aynı soruya Babacan ise şöyle yanıt verdi: “Vatandaşlarımızın yokluk karşısında sabretmesini istemek değil, vatandaşlarımıza mümkün olan en yüksek yaşam koşullarını, en yüksek refah seviyesini sunmaktır. Bunu yapamayıp da yokluğa karşı vatandaşımıza sabredin diye nasihatte bulunmak  bir hükümetin görevi değildir”


 

BABACAN: “FELAKET BİR TABLO”

Ekonomiyle ilgili soruları yanıtlayan Babacan doların yükselişiyle ilgili şöyle konuştu: “Merkez Bankası 1 Ocak’tan itibaren yaklaşık 120 milyar dolarlık bir müdahalede bulundu. Ne için? Kuru belli seviyelerde tutmak için. Para politikası yanlış bir yerde dururken kur odaklı bir uygulama. Adına politika bile diyemiyorum. Günlük rastgele adımlardan bahsettiğimizde Türk Lirasının değer kaybetmesi mukadder. Yıllarca ‘Faiz enflasyonun sebebi’ dendi. Baktık ki Merkez Bankası iki hafta önce iki puan faiz arttırdı. Cumhurbaşkanının teorisine göre, 2 puan artınca enflasyon da artacak. Madem enflasyon artacak, bu hayat pahalılığında neden bu faizi arttırdınız? Tamamen çelişkilerle dolu, tutarsız bir ekonomi ve finans uygulamasından bahsediyoruz. Kurumlar itibarını kaybetmiş durumda. Bağımsız olması gereken kurumlar bağımsız çalışmıyor. Direk hükümetin talimatıyla yanlış işler yapıyorlar. Ben artık enflasyon rakamlarını takip etmiyorum. Hiçbir anlamı yok açıklanan rakamların. Devletin açıklanan resmi rakamlarına güven olmaması felaket bir tablo.”

 

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE YÖNETİLEMEZ KONUMDA

Kılıçdaroğlu ise ekonominin gidişatıyla ilgili sorulara şöyle yanıt verdi: “Erdoğan faiz düşerse dolar da düşer demişti. Merkez Bankası Başkanını da görevden aldılar. Faizi sıfırlamadı. Erdoğan’ın düşüncesine göre; faizi sıfırlasaydı belki dolar hiç bu kadar yükselmezdi. Dolar, ekonomi, sanayi nereye gidecek? Fiyatlar nereye uçacak? Döviz pik yapıyor. Ülke yönetilmiyor, işin gerçeği bu yönetilmeyen bir ülke ile karşı karşıyayız. Fakirin fukaranın ne çektiğini Erdoğan bilmiyor. Erdoğan sarayında oturuyor. Bir eli yağda bir eli balda. Esnaf perişan vaziyette, çiftçi perişan vaziyette. Sanayici geleceği göremiyor, yatırım yapamıyor. Türkiye yönetilemez konumda.

 

“TÜRKİYE SEÇİM GÜNDEMİNİ KONUŞMAK ZORUNDA”

Meclis’te 15 sandalyenin eksilmesi ile ilgili sorulara cevap veren Kılıçdaroğlu; “Zaten bir süre sonra Türkiye seçim gündemini konuşmak zorunda. Yönetilenmeyen bir Türkiye var. Gittikçe ağırlaşan bir fatura var, bu faturanın altından kalkmak bu iktidarın yapabileceği bir şey değil. Dolayısıyla topluma daha ağır bir fatura çıkmasın diye aklı başında bir siyasi yönetim bir süre sonra seçime gitmek durumunda kalabilir.” şeklinde konuştu.

 

“VAKTİNDEN ÖNCE BİR SEÇİM SÖZ KONUSU”

“İşsizlik Türkiye’nin en önemli sorunu. 2023 yılına kadar Anayasa’da öngörülen seçim tarihine kadar, Türkiye’nin ne ekonomik sistemini ne siyasi meşruiyetini devam ettirmesi, dayanması mümkün değil. Er ya da geç vaktinden önce bir seçim söz konusu olacak. ”


“ANAYASA MAHKEMESİ’NİN BAŞKANININ TEHDİT EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Gazetecilerin Anayasa Mahkemesi’yle ilgili soruları yanıtlayan Babacan şöyle devam etti: “Hükümetin işine gelmeyen bir karar alındı diye güvenlikle ilgili, Mahkeme Başkanı’nın, hele o konudan sorumlu hükümet üyesi tarafından tehdit edilmesi kabul edilecek bir şey değil. Anayasa Mahkemesinin yapısıyla uğraşacaklarına bir sürü problemimiz var, onlarla uğraşsınlar. Uygur Türklerinin yaşadıklarını, insan hakları ihlallerini bütün dünya biliyor. Bugünkü hükümet niye hiç konuşmuyor? O konu neden gündemlerinde değil?"

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı