Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 15:16 Bu haber 765 kez okundu
 
Başkan Akgün: Burada katil kim?
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Kent Forumu’nda (MARUF) “Birlikte Düşünmek, Birlikte Hareket Etmek” konulu özel oturuma konuk oldu. Son günlerin en çok konuşulan konusu Deprem ve Şehircilik üzerine konuşma yapan Başkan Dr. Hasan Akgün, “Şimdi Ankara’ya sesleniyorum: İmar barışı çıkarttınız. 1389 belediyenin bütün teknik elemanlarını saf dışı yaptınız. Depremde vatandaş düğün salonuna gitti orası yıkıldı Allah korusun 500 kişi öldü. Bunun sorumlusu kim? Burada katil kim?” ifadesini kullandı.
SİYASET Haberi
Başkan Akgün: Burada katil kim?

“İstanbul’da ölüm sayısı iki kat artacaktır”

 

Deprem konusunu sık sık dile getiren Başkan Akgün sözlerine şu şekilde devam etti: “Deprem gerçeği çok önemli bir meseledir. İstanbul’un nasıl çok kötü bir kentleşme örneği sergileyerek bugünlere geldiğini birebir yaşayan kişiyim. Sadece bir soru soracağım; İstanbul’da planlama büroları kurduk, 500 kişi çalıştık. Muhteşem bir plan yaptık sonra yırttık çöpe attık. Yerine bir şey koyduk mu? Koymadık. İstanbul’daki en büyük sorun nedir? Ölülerimizi gömecek mezar bulamıyoruz. İmar barışı nedeniyle belde belediyelerin verdiği insanların kullanımına açılan binalar çok acele bir şekilde teknik ekipler ve üniversiteler tarafından incelenmelidir. Yıkılması gerekenler yıkılmazsa ve bu şekilde devam ederken deprem olursa İstanbul’da ölüm sayısı eğer 100 bin olacak ise bunu 1 kat daha arttıracaktır. Bu konu uzun zamandır benim şahsi olarak kafamda bulunan ve birçok toplantıda dile getirmiş olduğum konudur. İmar barışından istifade eden vatandaşların can ve mal güvenliğini nasıl sağlayacağız? Bu benim için çok önemli bir konudur.”

 

Kent ve kentli sorunları ve bu sorunların çözümleri hakkında konuşan katılımcılar, 1 – 2 ve 3 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “MARUF19” özel oturumlarına devam edecek.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı