Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 14:36 Bu haber 9123 kez okundu
 
BAZ İSTASYONLARINA RUHSAT KISKACI
Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda, baz istasyonlarının en kısa sürede ruhsat sürecini tamamlamaları gerektiğinin altı çizildi. İlçe Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, BTK İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Lebibe Yalçıntaş ve GSM Operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom yetkilerinin katıldığı toplantıda, ruhsatlandırma işlemlerini belediye ve operatörler bünyesindeki teknik personelin birlikte yapmaları karara bağlandı.
TEKNOLOJİ Haberi
BAZ İSTASYONLARINA RUHSAT KISKACI

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda, yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının imar mevzuatıma uygun hale getirilmesi konusu görüşüldü. İlçe Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Lebibe Yalçıntaş ve GSM Operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom yetkilerinin katıldığı toplantıda, belediye ve operatörler bünyesindeki teknik personelin ruhsat işlemlerini gerekli kriterler doğrultusunda birlikte yürütmeleri kararlaştırıldı. 3194 sayılı İmar Kanunu’na göre istasyonlar da bir içinde ruhsatlandırılmak zorunda.

 

YASAYA GÖRE BİR AY İÇİNDE RUHSAT ALINMASI GEREKİYOR

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Anayasa Mahkemesi’nin 22 - 09 - 2010 gün ve 201091 sayılı kararı ile 30 Aralık 2010 gün ve 27801 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının İmar Mevzuatı’na tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların, yani belediyemizin denetim yetkisinin Danıştay’ca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 31, 32, 41 ve 42. maddelerinde İmar Yönetmeliği’nin 9. Maddesi şartlarına aykırı olan yapıların bir ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup; ruhsata bağlanmaması halinde Belediye Encümeni’nce ilgili kanunun 32. Maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca Danıştay 14. Dairesi’nin 2016/ 10138 Esas ve 08.11.2016 Tarihli kararı da bu yöndedir.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı