Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 00:49 Bu haber 5180 kez okundu
 
Bektaş'dan mevut yönetime: “EKREM BAŞKAN’IN MİRASYEDİLERİ”
CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı için yarışacak isimlerden Gülüzar Kaya Bektaş, kendisinin delege yapılmaması ile ilgili olarak, “Yıllardır siyasetin içinde yer alan emekçi bir kadın aday olmama rağmen beni delege dahi seçmediler. Kadına pozitif ayrımcılık yapılması gerekirken, negatif ayrımcılık gördüm” ifadesini kullandı. Bektaş ayrıca Taşkın Özer ve ekibinin, İmamoğlu ile yerelde yakalanan başarıyı genele yaymak adına çaba sarf etmediğini öne sürerken, “Özer, 2014’ten sonra yakalanan başarının mirasını yiyor” diye konuştu.
SİYASET Haberi
Bektaş'dan mevut yönetime: “EKREM BAŞKAN’IN MİRASYEDİLERİ”

Beylikdüzü’nde 15 Aralık’ta gerçekleştirilecek kongrede CHP İlçe Başkanlığı için adaylığını açıklayan isimlerden olan Gülüzar Kaya Bektaş, Cadde Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Delege seçimi sürecinde yaşananları ‘antidemokratik’ olarak nitelerken, “Tecrübeli, yıllardır siyasetin içinde yer alan emekçi bir kadın aday olmama rağmen beni ve benim gibi daha birçok emekçi ismi delege listesine yazmadılar. Bu durum, tüm emekçi kadınlar için üzüntü verici bir durum. Maalesef ki, her alanda olduğu gibi siyasette de kadınlar arka plana itiliyor. Kadına pozitif ayrımcılık yapılması gerekirken, yıllardır hizmet ettiğim partimde negatif ayrımcılık gördüm. Bunun, partim adına üzüntü, Taşkın Özer adına ise utanç verici olduğunu düşünüyorum. Bana göre, Taşkın Özer benden korktu” ifadelerini kullandı.

“YÖNETİMDEKİ AKSAKLIKLARI DİLE GETİRMEK İÇİN DOĞRU ZAMAN”

CHP Beylikdüzü İlçe teşkilatında, Ekrem Başkan ve devamında Mehmet Murat Çalık’ın başarılarının üzerine kurulan bir sistemin oluştuğuna vurgu yapan Bektaş, mevcut ilçe yönetiminin yerelde yakalanan başarıyı genele yaymak adına herhangi bir çaba sarf etmediğini öne sürdü. Bektaş, “Genel Başkanımız, ‘Kadınlar aday olun’ diyordu. Ben de adayım. Ben bir parti militanıyım ve mutfakta yapabileceğim her şeyi yaptım. Belki bugün ilçe başkanı olamayabilirim. Ama bu sürecin, mevcut yönetimdeki aksaklıkları dile getirmek için doğru zaman olduğunu düşünüyorum” dedi. 

“KADIN BELLİ YÜKLERİ SIRTLAR AMA ÖNEMLİ GÖREVLERDE DÜŞÜNÜLMEZ”

Beylikdüzü’nde yaşayan kadınların siyasi arenadaki payını da değerlendiren Gülüzar Kaya Bektaş, “İlçedeki kadınlarımız çok aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte. Çok çalışıyorlar ama daha programlı bir çalışma içerisine girebileceklerini düşünüyorum. Ben Bahçelievler’de, ilçe sekreteri görevinde yer alan ilk kadınım. Ayrıca, tecrübelerimi aktardığım, yetişmesine katkıda bulunduğum pek çok parti emekçisi kadın arkadaşlarım oldu. Bu durum bana gurur veriyor. Siyaset özünde tecrübe aktarımı ile varlığını sürdürür. Bu parti Atatürk’ün kurduğu bir parti. Atamızın bundan 85 sene önce kadına verdiği değerin bilincine varmak ve bu partinin ilkelerini benimsemek, bu partide siyaset yapmanın temel kuralıdır. Fakat maalesef bugün geldiğimiz noktada kadın işin mutfağında çalışır, belli bir yükü sırtlar ama ne yazık ki önemli görevler için düşünülmez bu durum üzüntü verici” ifadelerini kullandı.   

“MEVCUT YÖNETİMİN KENDİSİNE BİR BAKMASI GEREKİYOR”     

İlçe başkanı olmak istemesindeki temel sebebi mevcut yönetimin icraatlarındaki bir takım aksaklıkları ortadan kaldırmak olarak açıklayan Bektaş şunları söyledi: “Mevcut yönetimin icraatlarını beğenmiyorum ve daha iyisini yapmayı hedefliyorum. Bu görevi çok önemsiyorum. CHP’nin ilçe başkanı olmak il başkanını, genel başkanını, özünde Atatürk’ün değerlerini temsil etmek demektir. Çünkü CHP, Atatürk’ün kurduğu ve toplumsal değerlerimizi kendi içinde barındıran bir siyasi mecradır. Siyasi mücadeleme bu nedenle CHP çatısı altında devam ediyorum. Ben 10 sene Ekrem (İmamoğlu) Başkan ile birlikte çalıştım. Kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından açık söylemek gerekirse ilçede bir mirasyedi olayı yaşandığını görmekteyim. Taşkın Özer, 2014’ten sonra yakalanan başarının mirasını yiyor, Beylikdüzü özelinde, yerel seçimlerde başarılı olmamıza rağmen, genel seçimlerde aynı başarıyı yakalayamıyor olmamızı içime sindiremiyorum. Demek ki, ilçe yönetiminin kendisine bir bakması gerekiyor. İktidar yolu açılmış bir parti olarak ilçemizde genel seçimlerdeki oy oranını daha yukarıya taşımamız gerekir.”

“İLÇE YÖNETİMİ ÖRGÜTÜN ÜZERİNDE DEĞİL EMRİNDEDİR”

“Şu anki ilçe yönetiminde, bir rehavet, bir hantallık gözlemliyorum. Başarımızı artırarak gitmemiz gerekiyor. Mevcut başarıyı kabulleneceğiz ama bunu daha da yukarılara taşımamız gerekiyor. CHP İlçe yönetimindeki isimleri yeterli bulmuyorum. Daha çalışkan bir ekip olmasını arzu ediyorum. İlçe başkanı olmam halinde, beni denetleyecek bir siyasi mekanizma kuracağım. Bu mekanizma beni ve programlarımı her daim denetleyecek. Aynı şekilde bir danışma kurulum olacak. Mevcut yönetimde de danışma kurulu mevcut ama işlevsel olduğunu söyleyemem. Aynı zamanda siyaset eğitmeniyim ve politika aynı zamanda iyi bir tecrübe aktarımıdır. CHP de zaten büyük bir siyasi okuldur. CHP’nin parti kültüründe yönetimi örgütler denetler. İlçe yönetimi hiçbir zaman örgütün üzerinde değil emrindedir.”

“MEHMET MURAT ÇALIK PARTİ İÇİN ÇOK ÇALIŞTI”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve icraatları hakkında da açıklamalarda bulunan Gülüzar Kaya Bektaş, “Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ı uzun zamandır tanırım ve icraatlarını beğenirim. Sayın Çalık, belediyede çok yoğun çalıştı. Meclisimizin yükünü çekti ve bunun teveccühünü da vatandaşlardan gördü. 2014-2019 yılları arasında meclis üyesi olarak görev yaptım ve Çalık’ın yoğun çalışma temposuna ve özverisine bire bir şahit olan kişilerden biriyim.

“NAYLON ÜYELERDEN OLUŞAN YAPILAR BEYLİKDÜZÜ’NDE DE VAR”

Delege listesi çıkartmamasının nedenini Ekrem İmamoğlu’nun geniş demokrasi anlayışına alışık olmasına bağlayan Bektaş, “Partideki üyelerin bölünmemesi, küslüklerin yaşanmaması için delege listesi çıkarmadım. Ben ve benim gibi pek çok parti emekçisi bu dönem delege yapılmayarak haksızlığa uğradık. İlçe başkanı olmam durumunda, seçimlerin tüm üye ile yapılması için tüzükte değişiklik yapılması adına mücadele vereceğiz. 12 bin üyeli bir ilçede 400 delege var. Birini yazsan, diğerini küstürebiliyorsunuz. Bu sistem baş ağrıtıyor” dedi. Tüm üye ya da çarşaf liste için ise partinin kayıtlarında bulunan naylon üyelerin tespit edilmesinin şart olduğunu belirten Gülüzar Kaya Bektaş, “Bahçelievler’deki İlçe Sekreterliğim dönemimde, bütün naylon üyeleri ayıkladık ve haksızlıkların önüne geçtik, Aynı uygulamayı Beylikdüzü’nde de göreve geldiğimiz taktirde üyeleri inceleyip, takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

“PARTİME VERDİĞİM HİZMETLERİN GÖZARDI EDİLMESİ AYIPTIR”

Yerel seçim sürecinde, partisi için çalışmalara yeteri kadar katılmadığı noktasında eleştirilen ve delege listesinde adının olmaması nedeniyle kırgınlık yaşadığını belirten Gülüzar Bektaş konu ile ilgili şunları söyledi; “Ben bir parti emekçisiyim. Özel hayatımda yaşadığım bir süreçte, annem ve babamı bir ay içerisinde kaybettim. Bunlar beni çok etkiledi. Oğlumun nişanını erteledim. Kötü bir dönemimdi. Oğlumun ve kızımın iki ay ara ile düğünlerini yaptım, kendi özel işlerime yoğunlaştım. Böyle bir süreç örnek gösterilerek, partime verdiğim hizmetler göz ardı edilmemeliydi. Daha birkaç ay öncesine kadar, bu partinin meclis üyesiydim. Ayıptır.”

“42 İMZAM HAZIR… BENCE MEVCUT BAŞKAN BENDEN KORKTU”

“Bizim ideolojimizin başında ‘emeğe saygı’ gelir. Yaşadığım tüm sıkıntılara rağmen, seçim sürecine geç de olsa yetiştim ve partim için çalışmalarımı sürdürdüm. Mevcut ilçe başkanını da severim. Zaman zaman kendisini kırmadan, yanlış yaptığını düşündüğüm şeyler hakkında da uyarılarda da bulundum. O daha çok yeni ancak biz bu partide çok daha alttan geldik. Hatta kendisine danışmanlık yaparak destek verebileceğimi bile söylemişimdir. Benden korktu bence. Ama benim pozisyonumdaki bir insanı, ikamet ettiği mahallesinde delege yapmamak kendisine yakışmadı. 42 delege imzam hazır. Ben bu partinin tozunu toprağını yutarken burada olmayan bazı arkadaşlarımız, hazır ve kazanılmış bir seçimin üzerine geldiler. Gelsinler ama benim ve benim gibi yıllarını bu partiye emek vermiş isimlere bunu yapmaları doğru değil.”

“AÇIKLANMAMIŞ İLÇE BAŞKANI OY TOPLUYOR”

Bazı delegelerin, Taşkın Özer için, mesaj grupları üzerinden, ‘istikrarın devam etmesi söylemi altında oy topladığına dikkat çeken Bektaş, “Bu durumu, olmayan istikrar için istikrar imzası olarak yorumluyorum” dedi. Bektaş ayrıca kongre sürecinde CHP’ye yakışmayacak antidemokratik durumlar olduğunu şu sözlerle anlattı. “Bana oy vereceksen, seni delege yapacağım’ anlayışı ile bu işler yapılmamalı. Delege yazdıkları bazı partililere İmamoğlu’nun adının kullanarak belli telkinlerde bulunduklarını duydum. 30 yılı aşkın siyasi hayatımda böyle bir durumu ilk defa bu dönem gördüm. Bunun da ilçe yönetiminin tecrübesizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Mevcut ilçe başkanının imza toplaması, kendisine ve örgütüne güvenmediğinin bir göstergesidir. Sizin bir başkanı seçebilmeniz için, başkanı ve kadrosunu tanımanız gerekir. Ona göre oy toplanır. Açıklanmamış bir ilçe başkanı adayı var ve oy toplanıyor, bu etik değil”

“GENEL BAŞKANIMIZ ‘KADINLAR ADAY OLUN’ DEDİ BEN DE ADAY OLDUM”

Kendinin başkan olması durumunda kadınların ilçedeki siyasi yaşamda daha aktif ve planlı rol oynayacağını ifade eden Bektaş, şu ifadeleri kullandı: “Genel Başkanımız, ‘Kadınlar aday olun’ diyordu. Ben de adayım. Ben bir parti militanıyım ve mutfakta yapabileceğim her şeyi yaptım. Kendimi tecrübem, birikimim ve emeğimle partimde ilçe başkanlığı görevini üstlenecek donanımda hissediyorum. Tabi ki bu bir yarış, bugün belki İlçe başkanı olamayabilirim. Bir yere adaysanız ve değişime olan inancınızın yanı sıra bazı sıkıntıları da dile getirmenin zamanıdır. Adaylık sürecimde, ilçede kadınların yaşadığı sıkıntıların yanında mevcut sorunları da dile getireceğim. Şunu da söylemeliyim ki, ilçe başkanı olmam durumunda, kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapacağım. Çünkü kadınlara fırsat verdiğinizde, siyasette erkek hegemonyasını yıkabilecek ve ne kadar başarılı olacaklarını göreceksiniz. Kadının olmadığı hiçbir organizasyon başarılı olamaz. Sayısız uluslararası araştırmada, kadınların yer almaya başladığı organizasyonlarda ya da kadınların işe alınmaya başlandığı şirketlerde başarı ve kârlılık oranının büyük ölçüde arttığı ispatlanmıştır.”

“İMAMOĞLU VE ÇALIK’IN, ÖZER’İ DESTEKLEDİĞİNE İNANMIYORUM”

Ekrem İmamoğlu ve Mehmet Murat Çalık ile adaylığı hakkında herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğini fakat önümüzdeki günlerde kendileriyle görüşmek istediğini belirten Gülüzar Kaya Bektaş, açıklamalarını şu cümlelerle tamamladı: Ekrem Başkan’ın döneminde çok demokratik bir ortam yaşadığımıza inanıyorum. İmamoğlu ve Çalık’ın Taşkın Özer’i desteklediği yönündeki söylemlere de inanmıyorum. Bu nedenle bu seçim sürprizlere gebe diyebilirim. CHP 25 senenin ardından önemli illeri alarak iktidar yolunu açmış durumda. Partimiz hakkında kurulan kumpaslar var. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bunlara dikkat çekiyor. Partimizin yükselen başarısını durdurmam için kardeş kavgası yaratmaya çalışanlar var. Ülke siyasetindeki son tartışmalara bakarak söylemem gerekirse, Ben bir CHP’linin Saray kapısına gideceğine de inanmıyorum.”

 

Gülüzar Kaya Bektaş Kimdir?

1966'da Sivas'ta doğdu. İlk orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve Pera Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünde eğitimine devam etti. 10 yıl gazetecilik yaptı, ardından bir holdingte üst düzey yönetici olarak çalıştı. Kağıt, matbaa ve tekstil sektöründe şirketler kurdu. Aynı zamanda bir ressam olan Gülüzar Kaya Bektaş, birçok karma ve kişisel sergi gerçekleştirdi, resim alanında katıldığı çeşitli yarışmalarda önemli dereceler ve ödüller aldı. İstanbul Kadın Ressamlar Derneği ve Bakırköy Sanatçılar Derneği üyesidir.

1991'de İstanbul Bahçelievler'de SHP Gençlik kollarında siyasete atıldı. CHP Bahçelievler Kadın Kolları Başkanlığı, ilçe başkan yardımcılığı ve ilçe sekreterliği görevlerini yaptı. CHP İstanbul İl Kadın Kolları il başkan yardımcılığı ve il eğitim Sekreterliği görevlerini yaptı. Ayrıca siyaset eğitmeni olan Bektaş, 2009-2014 yılları arasında Beylikdüzü belediye meclis üyeliği görevinde bulundu. Kadın adayları destekleme Derneği(KA.DER), Atatürkçü Düşünce Derneği birçok sivil toplum kuruluşunun üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Bektaş, yaklaşık 15 yıldır Beylikdüzü'nde yaşıyor.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı