Haber Detayı
02 Kasım 2020 - Pazartesi 19:06 Bu haber 2818 kez okundu
 
BEYLİKDÜZÜ DEPREME HAZIR
Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar, olası bir depreme karşın Türkiye’nin en iyi arama kurtarma ekibini yetiştirdiklerini söyledi. Altınpınar, afet anında faydalanmak için bir telsiz sistemi kurduklarını belirtirken, kara yolunda yaşanacak aksaklıklar karşısında ise deniz yolunu kullanacaklarını; çadırlar, enerji kaynakları ve toplanma yerlerinin planlarının şimdiden hazır olduğunu ifade etti.
SAĞLIK Haberi
BEYLİKDÜZÜ DEPREME HAZIR

Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar, olası bir depreme karşı hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade ederken, Türkiye’nin en iyi arama kurtarma ekibini kurduklarını açıkladı. 15 kişilik bir ekibi özel bir eğitimden geçirdiklerinin altını çizen Mustafa Altınpınar, “İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile yaptığımız protokol ve Beylikdüzü İtfaiyesi’nin de desteği ile bir arama kurtarma ekibi yetiştirdik ve bu konuda çok iddialıyız. Söz konusu ekip yurt dışında da çeşitli ülkelerde farklı eğitimler alacaklar. O eğitimler de tamamlandığında Türkiye’nin bir numaralı arama kurtarma ekibi Beylikdüzü’nde olacak. Bu arkadaşlarımız arama kurtarma faaliyetlerinin her noktasını bilmekle birlikte, daha çok işin koordinasyon merkezinde yer alacaklar. Bir anlamda afet anında amirlik görevini üstlenerek yaralıların sevki, toplanma yerlerinin bir an önce oluşturulması, çadırların kurulması gibi çok sayıda görevin koordinasyonunu kısa sürede, güvenli bir biçimde gerçekleştirecekler” ifadelerini kullandı.    

 

10 MAHALLEDE 480 KİŞİ BELİRLENDİ

 

Olası bir depremde ihtiyaç duyulan ekipmanları da yenilediklerine dikkat çeken Kaymakam Altınpınar,  10 mahallede 480 kişiyi olası afet hallerine yönelik yetkilendirdiklerini vurguladı. Altınpınar, bu 480 kişinin arama kurtarma faaliyetlerine katılacak kadar yetkin olmamakla birlikte, kaos ortamında iş birliği yapacak nitelikte olduklarının altını çizerken, “İstanbul depremi sadece İstanbul’un meselesi değil. Buradaki deprem bütün Türkiye’yi etkileyecek. Yapmaya çalıştığımız şey deprem anındaki bütün soruları cevaplamak değil. Ben deprem anını yönetecek kişiyim. Ancak ben de depremzede olabilirim. Ancak depremzede olma ihtimalim var diye hazırlık yapmadan beklemem doğu olmaz. Zaten ekibimizin üçte biri dahi kurtulsa yeterli olacak. Çünkü biz hesaplarımızı bu üçte bir üzerinden yapıyoruz” diye konuştu.

 

 

MUHTARLARA 25 TELSİZ DAĞITILACAK

 

Altunpınar, 5,8’lik deprem anında edindikleri tecrübelerde yola çıkarak bir yol haritası çizdiklerini belirtirken, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “5,8’i yaşadığımızda iletişim kuramadık ve ara sokaklar dahil bütün yollar kilitlendi. Madem böyle bir durum var, koşullar içerisinde ne yapabiliriz, ona bakalım dedik. Her mahallede ekipler kurduk ilk etapta. Sonrasında belediyenin altyapısını kullanarak bir telsiz frekansı ayarladık. Bununla da olası bir deprem durumunda iletişim noktasında yaşanacak sorunları çözmeyi hedefliyoruz. 25 adet telsiz alıyoruz ve her mahalle muhtarına da telsiz vereceğiz. Her arama kurtarma ekibinde de telsiz olacak. Bu sistem 7,2’lik olası bir depremde de çalışacak şekilde kuruldu. Şu anda ilçe genelinde 11 adet konteynır var. 11 konteynır Beylikdüzü için yeterli değil. Bunu AFAD Başkanlığı’na aktardık. Beylikdüzü’nde en az 20 konteynır olmasının gerektiğini ifade ettik. Ancak bir konteynırın maliyeti milyonlarla ifade ediliyor. Bu nedenle şu an için yapamayacaklarını söylediler ancak biz farklı kanallardan konteynır sayımızı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

DEPREMDE ALTERNATİF ULAŞIM DENİZ YOLUYLA  

 

“Bunların dışında gıda bankamızı hazırladık ve bir lojistik depomuz var. Depomuzda çadırlarımız var. Toplanma merkezleri, çadırların kurulacağı noktalar ve enerjin vereceği yerlerin tamamını belirledik. Tek eksiğimiz, planlarımız tatbik edebileceğimiz bir ortamı bekliyoruz. Bütün Beylikdüzü’nü kapsayan; okular, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların da katılım sağlayacağı tatbikatlar yapmak istiyoruz. Eğer en az üç tatbikat yapabilirse aksaklıklarımızı görür düzeltiriz. Kara yoluyla ulaşımda yaşanacak sıkıntılara karşı deniz yolu ile nasıl yardımları ulaştıracağımızı da planladık. Beylikdüzü Belediyesi çürümeye bırakılan deniz taksilerden üçünü restore edecek, olası bir depremde bunları kullanacağız. Limanlarla bir çalışma yaptık ve olası bir depremde hangi iskeleyi kullanacağımızı biliyoruz. Bize yardımcı olacak deniz araçları ve yedekleriyle birlikte kaptanların hangileri olduğunu dahi bugünden biliyoruz. Teorik olarak hazırız ancak bunları sağlamlaştırmak adına tatbikat yapmaya ihtiyacımız var. Bir de her şeyin ötesinde Türkiye Afet Planı var. Buna göre Beylikdüzü’nde arama kurtarma yapacak İstanbul dışında iller belirlendi. Örneğin Erzurum’dan bir ekip gelecek ve Beylikdüzü’nde çalışacak.” 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı