Haber Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 18:50
 
BEYLİKDÜZÜ’NÜN HAFIZASI KÜBA KAFE YIKILDI
Beylikdüzü Belediyesi, kiracısı olan Küba Kafe adlı mekânı, yasal sürede tahliye edilmediği gerekçesiyle yıktı. İçindeki eşyalarla birlikte yıkılan kafenin işletmecisi Mehmet Gökhan, olayı “belediye terörü” ve “barbarlık” olarak niteledi. Duruma tepki gösteren AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık ise “Bir işyerini sebep ne olursa olsun, sabaha karşı yangından mal kaçırır gibi eşyasıyla birlikte yıkarsanız, Beylikdüzü halkı da burayı sizin başınıza yıkar. ” dedi. Belediye, tahliyeyle ilgili bütün yasal süreçlerin tamamladığını ama gereğinin yerine getirilmediğini duyurdu.
GÜNCEL Haberi
BEYLİKDÜZÜ’NÜN HAFIZASI KÜBA KAFE YIKILDI

Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi’ndeki ilçenin tanınmış mekanlarından biri olan Küba Kafe, tahliye işlemini gerçekleştirmediği gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından içindeki eşyalarla birlikte sabaha karşı yıkıldı. Kafenin sahibi Mehmet Gökhan, konuyla ilgili yasal sürecin hala devam ettiğini söyleyerek, “Bugün Beylikdüzü’nde gecenin 04.00’ünde belediye terörü yaşanmıştır.” dedi.

BELEDİYE: “KAYMAKAMLIK’TAN TAHLİYE YAZISI GELDİ”

Beylikdüzü Belediyesi’nden olayla ilgili yapılan açıklamada, “Belediyemiz mülkiyetinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No:1’de bulunan Küba Cafe unvanlı taşınmaz ile ilgili Mozaik Besin Ürünleri Turz. San.Tic.Ltd.Şti. ile Belediyemiz arasında yapılan kira sözleşmesi 14.09.2017 tarihinde sona ermiş olup yasal mevzuata göre 14.09.2017 tarihinden itibaren bahse konu taşınmaz fuzuli şagil konumundadır. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu 75.maddesi gereği Beylikdüzü Kaymakamlığı’ndan tahliye işlemlerinin yapılması talep edilmiş, Kaymakamlıkça 19.12.2018 Çarşamba günü saat 10.00’da tahliye edileceği hususu Belediyemize bildirilmiştir. ” denildi.

IŞIK: “SON 5 SENEDE HEP YIKIMLARA ŞAHİT OLDUK”

 AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, Küba Kafe işletmecisi Mehmet Gökhan’la birlikte yıkılan mekânın önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Beylikdüzü’nde masum bir ekmek teknesinin yıkımına şahit olmaktan dolayı çok üzüntülüyüm.” ifadesiyle sözlerine başlayan Mustafa Necati Işık, şöyle konuştu: “Beylikdüzü’nde son 5 senedir hep yıkımlara şahit olduk. Aynı zihniyet 6 ay önce dünya serbest dalış rekortmeninin merkezini yıktı. İnsanlarına hala 1980’leri yaşatıldığı Gürpınar’da hamamı yıktı.  Beylikdüzü huzur ve güvenlik açısından artık çok riskli bir yola girmiştir. Burayı yıkımların ve intiharların kenti olmaktan kurtarmamız gerekiyor.”

Esnafın ürettiği ekonomi ve istihdamın kente değer kattığını belirten Işık, “Bir işyerini sebep ne olursa olsun, sabaha karşı yangından mal kaçırır gibi eşyasıyla birlikte sahibinin başına yıkarsanız, Beylikdüzü halkı da burayı sizin başınıza yıkar. ” dedi.

GÖKHAN: “BEYLİKDÜZÜ’NDE HİÇ GÖRÜLMEMİŞ BİR BARBARLIK YAŞANDI”

Küba Kafe sahibi Mehmet Gökhan ise şunları söyledi: “Belediyeye ait kiracısı bulunduğumuz Küba Kafe, mahkeme süreci devam etmesine rağmen seçimlere bir ay kala tahliye dahi etmeden direkt yıkıldı. Bu, Beylikdüzü tarihinde hiç yaşanmamış bir barbarlıktır. Buradan 55 kişinin ekmek yemektedir ve Beylikdüzü’nün tek yerel markasıdır.”

“ŞİMDİYE DEK 2,5 MİLYON KİŞİYİ AĞIRLADIK”

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir dizi suçlama yönelten ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu bunlara araştırmaya çağıran Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Küba Kafe değil, bir proje olan İmamoğlu projesi yıkılmıştır. Bir gün konuşular sonra unutulur diyorlar. Burada Beylikdüzü halkının güzel günlerinin anıları vardır. Küba, Beylikdüzü’nün sosyal hafızasıdır. Bu hafıza sizleri tarihin en karanlık sayfasına yazacaktır. Açıldığımız günden beri 2,5 milyon kişiyi onur ve gururla ağırladık. Sosyal medyadan mesaj ileten 10 binlerce Beylikdüzü halkına teşekkür ediyorum. Diyoruz ki, ‘yakarsa dünyayı zalimler yakar’.  İstanbul’da gösterimde olan bu tiyatro bugün sona ermiştir. En çok Atatürk’le ilgili kitaplardan oluşan Atatürk Kitaplığımızın ayaklar altına alınmasına üzüldüm. Arka taraftaki barınağımızdaki onlarca kedimizi de kaybettik.”

Gökhan, personelini kesinlikle mağdur etmeyeceğini ve işsiz bırakmayacağını da sözlerine ekledi.

 

BELEDİYE AÇIKLAMASININ TAMAMI

 

Beylikdüzü Belediyesi açıklamasının tamamı şöyle:

“Beylikdüzü Belediyesi, sözleşme tarihinin sonlanmasıyla söz konusu şirkete “ taşınmazın tahliye edilmesi” hususunda tebligat göndermiştir. Bunun üzerine şirket tarafından tahliye işleminin iptal edilmesine ilişkin mahkemeye başvurulmuş ve mahkeme savunma verilinceye kadar tedbiren Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Ancak, Belediyemiz tarafından mahkemeye birinci savunma verildikten sonra mahkeme tarafından Yürütmeyi Durdurma İsteminin Reddine karar verilmiş olup bu karara itiraz edilmiş ve bir üst mahkeme tarafından itiraz kesin olarak reddedilmiştir.

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu 75.maddesi gereği Beylikdüzü Kaymakamlığından tahliye işlemlerinin yapılması talep edilmiş, Kaymakamlıkça 19.12.2018 Çarşamba günü saat 10.00’da tahliye edileceği hususu Belediyemize bildirilmiştir.

18.12.2018 tarihinde söz konusu şirket yetkilisi tarafından noter huzurunda Tahliye Taahhütnamesi verilmiştir. Söz konusu Tahliye Taahhütnamesinde şirket yetkilisi ‘fuzuli işgal’ olarak kullanmakta olduğu taşınmazı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan kayıtsız ve şartsız olarak 30.01.2019 tarihinde faaliyetine son verip 10.02.2019 tarihinde boş ve sağlam olarak tahliye edeceğini, mal sahibi olan Beylikdüzü Belediyesinin icrai takibata geçerek yapacağı bilumum masrafları ve tahliyeyi geciktirmesinden dolayı uğrayacağı zarar ve ziyanları da hiçbir ihtar, ihbar ve hükme gerek kalmadan derhal nakden ve peşinen ödeyeceğini” kabul ve taahhüt etmiş ise de tahliye taahhütnamesinde bahsedilen yükümlülüklerin hiçbiri yerine getirilmemiştir.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından verilen süreye rağmen; fuzuli işgal konumundaki şirketin faaliyetine son vermediği gibi boşaltma işlemlerini yapmaması, tahliye edilmesi gereken alanda planlanan meydan projesinin olması ve yasal mevzuat gereği fuzuli işgalin kamu düzeni ve kamu yararı bakımından işgaline bir an önce son verilmesi gerektiği bu sebeple tahliye işleminin yapılması hususu Beylikdüzü Kaymakamlığı’na bildirilmiş olup Kaymakamlıkça 25.02.2019 tarihinde tahliye işleminin uygulanması uygun görülmüştür. ”

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı