Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 18:09
 
“BÜYÜKÇEKMECE ŞAPKASINDAN TAVŞAN ÇIKMAZ!”
Büyükçekmecelilerin 5 gündür defalarca kapılarına gelen polisler yüzünden huzurunun kalmadığını ve tedirgin olduklarını söyleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve CHP Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, oluşturulan sahte seçmen tutanaklarıyla seçim sonuçlarına etki edilmeye çalışıldığını dile getirdi. Şapkadan tavşan çıkarılmaya çalışıldığını ifade eden Tezcan, YSK’nın bu tuzağa düşmeyeceğini belirtti.
GÜNCEL Haberi
“BÜYÜKÇEKMECE ŞAPKASINDAN TAVŞAN ÇIKMAZ!”

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Büyükçekmece’de 6’ıncı defa Belediye Başkanı seçilen Hasan Akgün ve CHP Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, düzenledikleri basın toplantısında ilçede 5 gündür süren polis çalışmasıyla sahte seçmen tutanağı üretildiğini ancak milletin sandıkta ortaya koyduğu iradeyi kimsenin değiştiremeyeceğini söyledi.

AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkanı Adayı Mevlüt Uysal’ın sandık yenilgisinin intikamını almaya çalıştığını ileri süren Akgün, “Büyükçekmece’de yaşanan bu demokrasi ayıbının bir an önce son bulması, halkın sandığa yansıyan tercihin gereğinin yapılması tek dileğimizdir.”; şapkadan tavşan çıkarılmaya gayret gösterildiğini ifade eden Tezcan ise “YSK bu tuzağa düşmez, düşmemelidir. Çünkü daha önce verdiği kararlar var. Kütükler kesinleştikten sonra seçim sonrası o kütüğü bir daha tartışmam diyor. Kütükler 31 Ocak’ta kesinleşti.” dedi.

“KARAKOL BİLMEYENLERİN EVLERİNE 4-5 POLİS EKİBİ GÖNDERİLDİ”

Büyükçekmece’de günlerdir kapı kapı gezen polisin eline 2007 yılına ait seçmen listelerinin verildiğini belirten Akgün, “Ömründe kapısında polis görmeyen, karakol kapısı nedir bilmeyen binlerce Büyükçekmeceli, 5 gün içinde evine arka arkaya 4-5 defa gelen polis ekiplerinden dolayı son derece rahatsız ve huzursuz edilmiştir. Bu halka büyük bir zulüm değil midir?” diye konuştu.

Hayali seçmen artışı senaryolarına delil oluşturmak amacıyla 3-5 yaşındaki çocuğun seçmen gösterilmek istendiğini dile getiren Akgün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Polislerin okulda olan çocuğunun, işte olan eşinin kimliklerini ibraz edemediği için sahte seçmen olarak tutanak tutması, hangi partiye oy verdiğini sorgulaması, tuttuğu tutanağın bir nüshasını isteyen annenin azarlanması hangi hukuka sığar? Çok sayıdaki Büyükçekmeceli bu husustaki rahatsızlığını ve şikayetlerini  ilçede bulunan 100’e yakın milletvekilimize sözlü ve yazılı olarak beyan etmiştir.”

İstanbul’un bazı ilçelerine ait 2014 ile 2019 yılları arasındaki seçmen sayısı artışlarını paylaşan Akgün, Sancaktepe’de yüzde 37.58; Esenyurt’ta yüzde 35,19; Beylikdüzü’nde yüzde 31,88 ve Arnavutköy’de yüzde 26,95’lik çoğalma gözlenirken Büyükçekmece’deki oranın yüzde 16,70 olduğunu kaydetti.

“SEÇİMLE GİTMEYİ HAZMEDEMİYORLAR”

CHP Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, “İstanbul’da seçimi kaybeden iktidar bloğu şapkadan tavşan çıkarma peşinde. Seçimle gitmeyi hazmediyorlar. Büyükçekmece ve Maltepe ilçeleri üzerinden yola çıkarak İBB’yi teslim etmememin yolunu bulabilir miyiz hesabı içindeler. Ama mümkün değil. Büyükçekmece ve Maltepe’den tavşan çıkmaz. Ekrem İmamoğlu, İBB; Hasan Akgün, Büyükçekmece ve Ali Kılıç, Maltepe Belediye başkanıdır.” dedi.  

“Hırsızlık malın nerede olduğunu en iyi hırsız bilir.” Tezcan, şöyle konuştu: “YSK’nın 2014 yılı Iğdır kararı ortada. Sadece Iğdır kararı değil bu konudaki bütün itirazları kararlı bir şekilde reddetmiş. Önceki günkü Eruh kararı var. HDP itiraz ediyor, reddediyor. Eruh’ta incelenmeyen, Büyükçekmece’de mi incelenecek? Böyle şey olur mu? YSK’dan bunu beklemek, YSK’nın adını inkar etmesini beklemektir. Seçimle gitmeyi hazmedemeyenlere sesleniyorum: Kütüklerle uğraşmayın, altında kalırsınız.  Büyükçekmece’de esaslı bir seçmen değişimi yok. Taşıma seçmen hareketi de yok. Cüzi miktarda varsa da bunu biz değil en çok siz becerirsiniz. Nasıl yaptığınızı bildiğiniz için şimdi itiraz ediyorsunuz. Hiç kimse kendi hilesinin sonucundan istifade edemez.”

Büyükçekmece’nin 24 mahallesinde polis eliyle 7200 sahte nakledilmiş seçmen tutanağı oluşturulduğunu öne süren Tezcan, Mevlüt Uysal’ın yakınlarını ve çalışma arkadaşlarını seçmen olarak Büyükçekmece’ye kaydırdığını, bunun belgelerle tescillendiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı