Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 15:57 Bu haber 1632 kez okundu
 
ÇERKES KÜLTÜRÜ YAŞAM VADİSİ’NDE YAŞATILACAK
Yaşam Vadisi 2’inci Etap’a yaptırılan Çerkez Kültür Evi, Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou Murat ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık tarafından açıldı. Konuk Cumhurbaşkanı Murat ve Çalık açılışta kardeşlik mesajları verdi. Çalık, 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün anısına bir anıt inşa edileceğini de açıkladı. Açılışta Adigey Cumhuriyeti’nin tanınmış gruplarından Namles ve İslamey’in Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi’nde (BAKSM) verdiği konser ve sergiledigi dans gösterisi büyük ilgi gördü.
KÜLTÜR - SANAT Haberi
ÇERKES KÜLTÜRÜ YAŞAM VADİSİ’NDE YAŞATILACAK

Beylikdüzü’ndeki Yaşam Vadisi’nin 2’inci Etabı’na yaptırılan Çerkez Kültür Evi, Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou Murat ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık tarafından hizmete açıldı. Konuk Cumhurbaşkanı Murat ve Belediye Başkanı Çalık, konuşmalarında kardeşlik mesajları verdi.

Açılışa; Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yıldız Şekerci, Çerkes Kültür Evi Başkanı Ömer Çötük de katıldı.

“ÇERKES KÜLTÜRÜNDE ÖĞRENECEĞİMİZ PEK ÇOK KAVRAM VAR”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, açılışta ilçeye Çerkes kültürünü yaşatacak bir kurum kazandırmak mutluluk duyduğunu belirterek, “Doğmuş olan tüm insanların kardeş ve arkadaş sayılmaları fikriyle yola çıkan binlerce kültürün tüm unsurlarının harmanlanmış olduğu bir memlekette yaşıyoruz. Bu nadide parça bizim için çok kıymetli olan Yaşam Vadisi’nin en önemli noktalarından biridir. Çerkes kültürünün bizle iletişim halinde, öğreneceğimiz birçok kavramı içinde bulunduruyor olmasının verdiği mutlulukla burada ki kültür evinin açılışını gerçekleştirdik” dedi.

1864 ÇERKES SÜRGÜNÜ İÇİN ANIT YAPILACAK

Çerkesler için tarihte çok dramatik olayların yaşandığını hatırlatan Çalık şunları söyledi: “21 Mayıs 1864 tarihinde gerçekleşen Büyük Çerkes Sürgünü’nün yıldönümü yaklaşırken karanlığı simgeleyen bu gün için bir anıtı da inşallah burada hayata geçireceğiz. Bugün bu açılışı yapmaktan onur duyuyorum. Başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere açılışta emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Açılışın ardından Beylikdüzü Atatürk Kültür Merkezi’nde (BAKSM), Adigey Cumhuriyeti’nin ünlü gruplarından Namles ve İslamey konser verdi. Müzik ziyafeti ve dans gösterileri büyük ilgi gördü. Çalık programın sonunda Adigey Cumhurbaşkanı Kumpilou Murat’a çiçek ve plaket takdim etti.

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı