Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 10:14 Bu haber 1943 kez okundu
 
ÇOBAN’DAN BAŞKAN BOZKURT’A ZOR SORULAR
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un “Bana 2 milyar 200 milyon borçlu belediye bıraktılar. Bu nedenle hizmet yapamıyorum” sözlerine karşılık Esenyurt Belediyesi AK Parti Denetim ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Togay Çoban’dan geldi. Çoban, Bozkurt’un iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.
SİYASET Haberi
ÇOBAN’DAN BAŞKAN BOZKURT’A ZOR SORULAR

AK Parti Denetim ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Togay Çoban, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un, 2019 yılı kesin hesabının 2 milyar 200 milyon olarak açıklamasına tepki gösterdi. Çoban konu ile ilgili olarak, “2 milyar 200 milyon hayali bir rakam. Bunu herkes bilsin. Bunu kendilerinin vermiş olduğu belgeden anlıyoruz. DOP kesintilerinden kaynaklanan 311 milyon 154 bin, 369 TL görülüyor. Metro tiraj alanı yeri var. Hazine ‘benim’ diyor. Büyükşehir sizin elinizde… Meclis kararı aldık. 311 milyonun tekrar hazineye devredilmesi konusunda görüş bildirdik ve hazineye devredilmesi kararı aldık. Takip edin, 311 milyonu sildirin ve Büyükşehir Belediyesi’nin metro son durağı olarak kalsın. Sizi sıkıntıya sokacak bir durum değil ki. Yetkili arkadaşlar gitsin takip etsin” ifadelerini kullandı.

 

 

BORÇLARI YAZMIŞLAR ALACAKLARI YAZMAMIŞLAR!

 

Esenyurt Belediyesi’nin Kemal Deniz Bozkurt yönetiminde sadece borçları konuştuğunu, ancak alacaklar ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmadığını öne süren Çoban şunları söyledi: “469 milyon 416 bin lira el atmalardan dolayı borç yazılmış. Bunların muhasebe kaydı yok. Tahakkuk edilmemiş. Belediye başkanı hukuktaki yetkili arkadaşları çağırmış ve ‘Bizim bu el atmalardan yaklaşık olarak ne kadar borç çıkar’ demiş. Davalara bakan arkadaşlar ‘Başkanım yaklaşık 450 ile 500 milyona yakın bir rakam çıkar’ demiş. Kesin olmayan bir durum. Mahkemelerden aleyhimize sonuçlanan bir durum da değil. Sadece şifahen oraya konan rakamlar. Borç çıkabilir ama çıkmayabilir de. Peki, bu el atmalardan dolayı 469 milyon hayali borcu yazıyorsanız, el atmalardan dolayı Emlak İstimlak Müdürlüğünde ki arkadaşa yetki verip, ‘git tapuya belediyenin lehine kaç tane tapuya ipotek koyduk alacağımız var’ diye gönderdiniz mi. Belki yazdığınız 469 milyonun iki katı emlak alacağınız çıkacak. Ama ne hikmetse alacağa gelince buraya yazılmıyor, borca geldiği zaman Büyükşehir’in Metro Tiraj alanı 311 milyon borç diye yazılıyor. Ne güzel dünya.”

 

“2035’E KADAR TÜM YAPILANDIRMALARI BORÇ YAZMIŞLAR”

 

Kemal Deniz Bozkurt’un uzun ve orta vadeli yapılandırmaları da borç hanesine yazdığını iddia eden Çoban, “Yaklaşık 286 milyon SSK vergi yapılandırması var. 144 aya bölünmüş yapılandırma. 2035 yılına kadar planlanan bir borç. Başkana bu rakamları vermişler, başkan da vadeleri istememiş fakat  sormamış 286 milyon borç rakamı 2019 yılında ödenecek bir rakam mı? Hayır değil. 15 yıla bölerseniz 15 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Bankalardan ve iller bankasından alınan krediler var. 2024 yılında vadeleri bitiyor. 103 milyon biri, 40 milyon diğeri. 143 milyon yapıyor toplamda. 2035 yılına kadar yapılanmaları yarın ödeyecekmiş gibi buraya borç diye yazarsanız, bizde size sorarız 2035 yılına kadar olan gelirlerinizi bir çıkarın görelim. Onları da bu rakamlardan düşelim. Bakalım borçlarınız karşılıyor mu karşılamıyor mu?” dedi.

“220 MİLYON BORCU NEREYE ÖDEDİNİZ?”

 

Çoban ayrıca, Bozkurt ve ekibinin ‘220 milyon borç ödedik’ ifadesinin gerçeği yansıtmadığına vurgu yaparken şu ifadeleri kullandı: “Borç listesine birde Büyükşehir otoparklarına ödenecek 116 milyon rakam yazılmış. 8-9 yere otopark yaptık. 31 Mart’ta size devretmişiz bir kuruş ödememişsiniz. Büyükşehir sizin elinizde gidin görüşün İBB ile gelin buraları size devredelim. 116 milyonu mahsup edin. Ekrem beyinde hoşuna gider sizin de. En azından bu rakamdan da kurutulursunuz. ESBAŞ’la alakalı 42 milyon borç bırakmışız. Belediye Başkanı araştıracağım dedi. 31.12.2019 yılına kadar bir kuruş ödenmemiş borç 94 milyon 596 bin liraya çıkmış. Hani biz 220 milyona yakın borç ödemiştiniz. Nereye ödediniz bu borçları.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı