Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 13:46
 
“ÇOCUKLAR İÇİN AKAN SULAR DURUR”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, makamındaki, İBB Meclisi’ndeki, Taksim’deki ve İstanbul Valiliği’nin Yenikapı’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinliklerinde çocuklardan ve İstanbullulardan yoğun ilgi gördü. İmamoğlu, kucağındaki çocuğunu gösterip, “Bu küçükle de fotoğraf çektirir misiniz'' diyen babaya, ''Çocuklar için akan sular durur.” dedi.
GÜNCEL Haberi
“ÇOCUKLAR İÇİN AKAN SULAR DURUR”

Mazbatasını iki buçuk haftalık gecikmeyle 17 Nisan’da alarak görevine başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, makamındaki, İBB Meclisi’ndeki, Taksim’deki ve Valiliğin Yenikapı’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinde hem çocukların hem de vatandaşların ilgi odağı oldu.

İMAMOĞLU, KOLTUĞUNU 11 YAŞINDAKİ KAYA’YA DEVRETTİ

Gelenekselleşen çocuklara makam devri uygulamasında İmamoğlu’nun koltuğuna Zekai Dede İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenim gören 11 yaşındaki Halil Efe Kaya oturdu. İlk talimatının ne olacağı sorulan Kaya, "Eyüp Sultan'da yıkım kararı çıkan Zekai Dede İmam Hatip Ortaokulu'nun yapımına destek olmak istiyorum. Konunun takipçisi olacağım. Büyüyünce de öğretmen olmak istiyorum.” dedi.

23 Nisan kapsamında İstanbul’un çeşitli ilçelerinden öğrenciler ile okul yöneticilerini makamında ağırlayan İmamoğlu ise çocuklardan talimat almayı sevdiğini belirtti ve çocukların her zaman çok güzel isteklerde bulunduklarını söyledi.

23 NİSAN’IN ANLAM VE ÖNEMİNİ ANLATTI

Makamdaki programdan sonra İBB Meclis Salonu'ndaki etkinliğe geçildi. İBB Çocuk Meclisi Başkanlığı'nı Gökkuşağı Koleji'nden Dilara Kıymaz yaptı. “Atatürk, özellikle bu bayramı çocuklara hediye etmiş. Biliyorsunuz 23 Nisan 1920'de TBMM kuruldu. Yani artık kararları millet verecek denildi. Ülkemiz adına artık kararları milletimizin temsilcisi olan milletvekilleri vermeye başladı. Bunun da adı demokrasi oldu.” ifadeleriyle çocuklara 23 Nisan’ın anlam ve önemini anlatan İmamoğlu, ardından şöyle konuştu: “Sizleri bu şehirde en güzel şekilde yetiştirdiğimiz zaman ülkemizin geleceği de emin ellerde olacaktır. Sizlere tavsiyelerim bolca kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Çok kitap okumak sizi geleceğe daha sağlıklı bir şekilde hazırlayacak. Bu şehrin çocuk dostu bir kent olması için şehrin her köşesinde çocukların eşit koşullarda yetişmesini sağlamalıyız. Çocuklara bu eşit fırsatları tanıdığımızda çocuk dostu bir şehir oluruz. Bunu sağlamak için çok çalışacağız.”

 İMAMOĞLU’YLA FOTOĞRAF ÇEKTİRME YARIŞI

İstanbullular, Taksim Atatürk Anıtı'nda yapılan çelenk koyma töreninden sonra İmamoğlu’yla fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. İmamoğlu, kucağındaki çocuğunu gösterip, ''Bu küçükle de fotoğraf çektirir misiniz'' diyen babaya, ''Çocuklar için akan sular durur'' cevabını verdi.

İmamoğlu bu etkinliklerin sonrasında, İstanbul Valiliği'nin Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Etkinlik Alanı'nda düzenlediği 23 Nisan kutlamasına katıldı. İmamoğlu buradaki organizasyon hakkında sosyal medya hesabından şunları dile getirdi: “Siz çok güzelsiniz çocuklar... İstanbul Valiliğimiz tarafından Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlenen 23 Nisan kutlamalarında dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar buluştu. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında kazanan öğrenciler ödüllerini aldı.”

 

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı