Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 22:05 Bu haber 1270 kez okundu
 
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt: “İLÇEMİZDE İŞSİZ VATANDAŞIMIZ KALMAYACAK”
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Esenyurt Nikah Sarayı Toplantı Salonu’nda başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana yaptıkları icraatları açıklayan Bozkurt, hedefleri hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Bozkurt önceliklerinin işsiz vatandaşlara istihdam alanı sağlamak olduğunu söyledi.
- Haberi
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt: “İLÇEMİZDE İŞSİZ VATANDAŞIMIZ KALMAYACAK”

Basın toplantısına iştirak eden gazetecilere teşekkür ederek sözlerine başlayan Kemal Deniz Bozkurt, önceki toplantıda Esenyurt Belediyesi’ni hangi şartlarda teslim aldıklarını, belediyenin ne kadar borcu olduğunu açıkladıklarını hatırlattı. İlçeye, olması gereken, yeni bir belediyecilik anlayışını yaymaya çalıştıklarını ifade eden Bozkurt, yeniden yapılandırma çalışması içerisinde olduklarını ifade etti. Bu belediyecilik anlayışıyla birlikte, insanı merkeze koyduklarını, ancak kimseyi kamuya muhtaç bir hale getirmeyeceklerinin altını çizen Bozkurt, “Kentsel mimariyi arttıracak herhangi bir eylemin içine girmeyeceğiz” dedi

“RANTA DÖNÜK İMAR ANLAYIŞIMIZ YOK”

Kendi döneminden önce, belediye başkanlarına, bazı alanların ticari arsa statüsü kazanması yönünde yetki verildiğini vurgulayan Bozkurt, “Bunu yanlış bulduğum için, bu yetkiyi meclise götürdük. Nerenin ticari alan olacağına yönelik kararı meclis versin diye, sadece bu konuyu meclise götürdük. Birilerinin daha fazla kazanması için ya da ranta dönük başka konular için herhangi bir konuyu meclise götürmedik, bundan sonrada götürmeyeceğiz. Geçmiş yıllarda yapılan bazı yanlışların çözümü için de kamuyu zarara uğratmadan bir takım çözümler getireceğiz” diye konuştu.

“2 BİN 800 GENCİMİZE DESTEK VERİYORUZ”   

Esenyurt’un sosyal ve kültürel etkinlikler açısından da ivme kazandığının altını çizen Bozkurt, “Bunları yapmak zorundayız. Spora yönelik her gün farklı etkinlikler yapılıyor. Her hafta bir tiyatro oyunu sergiliyoruz. 10 günde bir konserler düzenleniyor. 2 bin 800 gencimize üniversiteye hazırlık için destek veriyoruz. Kadınlarımıza 76 ayrı dalda el becerilerine geliştirmeleri adına ayrı ayrı kurslar veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“9 AYDA BİNLERCE KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADIK”

İlçe genelinde istihdam sorununu çözmek için, sadece belediye başkanı olarak değil vatandaş olarak da kendisini sorumlu htiğini belirten Bozkurt, “Eğitim ve iş alanı açmak öncelikli hedeflerimizden. Çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için projelerimizi yürütüyoruz. Erişkin vatandaşlarımıza iş bulmak için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Hedefimiz işsiz vatandaşımızın kalmaması” dedi. 2019 yılında, göreve geldikleri günden bu yana 7 bin vatandaşa iş bulduklarını kaydeden Bozkurt, “Eskiden sadece temizlik işçisi ve güvenlik görevlisi alanında istihdam sağlanırdı. Biz ise bunu çeşitlendiriyoruz. 653 kurumla görüşme yaptık. 24 bin 728 kişinin 7 bin 456’sı istihdam edildi. Tekstilde 327, plastik sektöründe 894, gıdada 650 civarı, lojistikte 660, ambalaj-geri dönüşüm sektöründe 600, temizlik sektöründe bin 600, özel güvenlikte 125, ayakkabı-çanta alanında 180 kişi gibi bir istihdam sağlandı. Tek sektöre değil, her sektöre yönelik bir istihdam anlayışı içerisindeyiz. 7 bin kişiyi istihdam ettik ama buna rağmen halen 24 bin iş başvurusu elimizde. Asıl odaklanmamız gereken önemli bir konu meslek edinme kursları. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Pastacılık ve aşçılık kursları açtık. Hem 600 lira maaş alıyorlar hem de sigortaları ödeniyor. Ayrıca burada ürettiğimiz halı ve kilimleri muhtemelen Amerika’ya ihraç edeceğiz. 7 bin metrekare civarında bir bina kiralayarak, burada vatandaşlarımızın kendilerini geliştirmelerine katkı sunacağız. Hem insan kaynaklarını hem de ekonomik kaynakları iyi bir şekilde kullanmak için mücadele ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

“İMAR DIŞI RUHSAT SAYISI ÇOK FAZLA”

Önceki belediyeler döneminden gelen imar sorunlarının devam ettiğine vurgu yapan Bozkurt, “Geçmiş yıllarda imar dışı ruhsat çok verilmiş. Bu sorunları nasıl çözeriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Belediye aleyhine açılan 5-6 bin dava halen devam ediyor. Çalışan arkadaşlarımızın yaptığı işi daha bilinçli yapması için çeşitli eğitimler düzenliyoruz. Bir işi en uygun maliyetle yapabilmek için dikkat ediyoruz. Geçmiş yıllarda açılan davalardan dolayı imar planları iptal edilmiş durumda. Yeni bir imar planı da oluşturmak hedefindeyiz” diye konuştu.

“ESENYURT’UN İMAJINI DÜZELTECEĞİZ”

Haramidere’de yapmayı planladığımız Yaşam Vadisi için çeşitli üniversitelerle işbirliklerimiz sürüyor. Jeolojik zeminimiz hakkında çalışmalarımız sürüyor. Ancak önem verdiğimiz bir konu ise Esenyurt’un imajı. Bu imajı düzeltmek için emniyet ekiplerimizle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Geçen yıl, yani göreve geldiğimiz günden bugüne kadar süren 9 aylık süreçte 95 milyon civarında, borç ödemesi yaptık. Borcumuz, 2 milyar 165 milyondan 2 milyar 69 milyona inmiş durumda” açıklamasını yaptı.

“VATANDAŞA SAĞLIKLI GIDA SUNACAĞIZ”

Tarım alanında da çeşitli atılımlar yapacaklarını ifade eden Bozkurt, Antalya’daki portakal yetiştiricileri ile Trakya ve Eskişehir’de hayvancılık ile uğraşan kişilerle süt konusunda iletişim içerisinde olduklarını belirtti. Az pastörize edilmiş paketsiz sütleri direkt olarak son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Bozkurt, “Amacımız vatandaşlarımızın sağlıklı besine ulaşması” diye konuştu.

“SOSYAL YARDIMLAR 500 LİRA OLMALI”

5 bin 600 dar gelirli vatandaşa fiilen ödeme yaptıklarını ifade eden Bozkurt, ayda 700 milyon liranın üzerinde bir bedel ödediklerini ancak buna rağmen yardımları yetersiz bulduğunu söyledi. Vatandaşlara ortalama, ayda 150 liralık bir yardımda bulunulduğunu, bu miktarı 450, 500 liraya çıkartmak istediklerini belirten Bozkurt, “Eğer doğru çalışırsak, enerjimizi doğru kullanırsak, birbirimize değer verirsek sorunların üstesinden geliriz. Biz birbirimizin, kültürel değerleriyle uğraşırsak ileriye gidemeyiz. Herkesi olduğu gibi kabullenirsek, çok zengin ve mutlu bir Esenyurt yakalayacağımıza inancım tam” dedi.

“VATANDAŞLARIN BİZE OLAN GÜVENİ ARTIYOR”

Yapılan anketlerde, vatandaşların kendilerine olan güvenin, sürekli arttığını izlediklerini belirten Bozkurt, “Vatandaşlarımız burada adil bir yapının gelişeceğine inanıyorlar. Zaman zaman hakkımızda yanlış haberler yapılmaya çalışıyorlar. Yanlış adamların yaptığı yönlendirmelerle ortaya çıkan bu haberler uzun ömürlü olmuyor” ifadelerini kullandı. 

“ELEŞTİRİLERE AÇIĞIM”

Basın mensuplarından gelen soruları da yanıtlayan Bozkurt, kendi partisi içinden de eleştiriler aldığı yönündeki bir soruya şu cevabı verdi: “Herkes herkesi eleştirebilir, bunda bir sakınca yok. Aynı görüşte olmayabiliriz. Hangi konuda eleştiriler olduğunu bilmiyorum.”  

“DEDİKODULARLA UĞRAŞACAK VAKTİM YOK”

Esenyurt ve Kıraç’ın ayrılacağı yönündeki iddialara yönelik bir soruya ise adaylığının açıklandığı andan itibaren çeşitli asılsız suçlamalarla hedef gösterildiğini hatırlatarak başlayan Bozkurt, “Şimdi de Kıraç’ı ayıracağımı söylüyorlar. Ben bunlarla uğraşmıyorum. Benim dedikodularla uğraşacak vaktim yok” cevabını verdi.

“YURT DIŞINDAN KREDİ BULDUK AMA…”

Esenyurt’un borcu uzun vadeli kredilerle çözmeyi hedeflediklerini ifade eden Bozkurt, “Gerekli krediyi yurt dışından buldum. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bankaları dövizle borçlanmayı izne tabi tutuyor. Bu nedenle bu krediyi kullanamıyoruz. İkinci olarak da bu borçlanmalar Hazine’nin garantörlüğünü istiyor. Yıllık bizim ödeyebileceğimiz borç miktarı 70-80 milyon. Ya uzun vadeli borç alacağım ya da mevcut borçları orta ve uzun vadeli dönemlere yayacağız” diye konuştu. Derneklere yer tahsisisi yapmak için Esenyurt Nikah Sarayı’nın arkasında yer olduğunu ifade eden Bozkurt, gelen sorulardan birine cevap olarak, sivil toplum kuruluşlarına ofis ve toplantılarını rahatça yapabilecekleri bir proje üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı