Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 15:19 Bu haber 2362 kez okundu
 
Gülüs Ertük: “ÖNCELİĞİMİZ DERTLERE ÇARE OLMAK”
CHP Beylikdüzü Kadın Koları Başkanlığı için adaylığını açıklayan Gülüs Ertürk, Cadde Gazetesi’ne konuştu. Ertürk, bu göreve seçilmesi durumunda, sosyal projelere ağırlık vereceklerine vurgu yaparken, “Hedefimiz insanların dertlerine çare olabilmek” ifadesini kullandı.
SİYASET Haberi
Gülüs Ertük: “ÖNCELİĞİMİZ DERTLERE ÇARE OLMAK”

İlçe başkanlığı seçimlerini de tamamlayan CHP Beylikdüzü Teşkilatı başka bir sandık heyecanı daha yaşamaya hazırlanıyor. Adaylar bu kez, CHP Beylikdüzü Kadın Kolları Başkanlığı için yarışacaklar. Bu göreve talip olan isimlerden biri de Gülüs Ertük… Göreve gelmesi halinde yapacaklarını ve bu göreve neden aday olduğunu Cadde Gazetesi’ne açıklayan Ertürk, siyaset arenasında kadınların daha çok adının geçmesi gerektiğini ifade etti. İşte, Ertürk’ün açıklamaları: 

“ÖNCELİĞİMİZ İNSANA ULAŞMAK”

Sosyal sorumluluk projelerinin gerekliliğine çok inanan biri olduğunu açıklayan Gülüs Ertük, siyasi hayatının dışında da bu konuda aktif olduğunu söyledi. CHP Beylikdüzü Kadın Kolları Başkanlığına seçilmesi durumunda bu tarz projelere ağırlık vereceklerini söyleyen Ertürk, CHP çatısı altında söz konusu organizasyonlara daha çok değer katabilme imkanı yakaladığını ifade etti. Aynı zamanda Iğdır Dernek Başkanı olduğuna vurgu yapan Ertürk, önceliğinin her zaman insana ulaşabilmek olduğunu belirtti. “Çocuk Hakları Komisyonu’nda, çok iyi bir ekiple birlikte çalışıyorum. Ne ilçe başkanlığından, ne kadın kollarından, ne de belediyeden yardım almadan faaliyet gösteriyoruz. Biz gerçekleştirdiğimiz projelerle insana ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. 

“KADIN ERKEKLE EŞİTLENMELİ”

Siyasilerin söyledikleri ve gerçekleştirdikleri arasında büyük farklar olduğuna dikkat çeken Ertürk, “Kadın Erkek Eşitliği, için de söylemler ve ardından yaşananlar birbirlerini tutmuyor. Kadın ve erkek maalesef eşit değil. Eşitlik sadece sözlerde kalan bir olgu. Keşke söylenenler gerçek olsa ama değil. Kadınlar, erkekler tarafından toplumun her noktasında eksi durumda bırakılıyorlar. Ancak, bu durumu tersine çevirmek için en azından Beylikdüzü’nde elimizden geleni ortaya koyacağız” diye konuştu.

“KADINLAR HİZMET SEKTÖRÜNDE”

Türkiye geneline baktığımızda kadınların siyaset arenasında da yeterince yer alamadığını ifade eden Ertürk, “Siyasetteki erkek hegemonyasının olumsuz etkileri her daim hissediliyor. Yaşanan ekonomik gelişmeler ve metropol hayatının etkileri, her ne kadar çalışan kadınlarımızı iş hayatına çekiyor olsa da, bu daha çok hizmet sektöründe göze çarpıyor. Kadınlarımızın nitelikli işlerde adından daha çok söz ettirmesi gerekiyor. Ama gelin görün ki, bunun için işe alınmalarda ayrımcılığın önüne geçilmesi gerekiyor. Bu da toplumsal bilinçlenme ile gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı. 

“EKREM BAŞKAN KADINLARA ÖNEMLİ GÖREVLER VERİYOR”

Son zamanlarda kadınlara önemli görevler veren en dikkat çeken siyasi figür olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gördüğünü belirten Ertürk, “Sayın Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı iken çalıştığı ve iş prensiplerine güvendiği bazı kadınları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de önemli görevlere getirerek, kadınların iş hayatında olmasına verdiği değeri ortaya koydu. Eşi Dilek Hanım’a karşı gösterdiği davranışta bile bunu görüyorsunuz. Eminim ki, İBB’de ileriki süreçte önemli görevlerde kadınların ismini duymaya devam edeceğiz” dedi.

“ANCAK EĞİTİM İLE ÇÖZÜLÜR”

Kadın cinayetlerinin ve her türlü şiddetin önüne geçmek için, eğitim alanında önemli adımlar atılması gerektiğini ifade eden Ertürk, “Maalesef toplumumuzun eğitim seviyesi düşük. Özellikle erkeklerin önemli bir kısmı, kadınları kendilerinde hak olarak görüyorlar ve buna bağlı olarak da her türlü kadına şiddet olayını bilinçaltlarına meşru gibi yerleştiriyorlar. Kadınlarımızın özgüvenlerini kazanmaları gerekir. Bu nedenle, eve hapsolan tüm kadınlarımızı, dışarıya çıkarıp sosyal hayatın önemli parçalarından biri haline getirmeliyiz. Erkekler karşısında ezilen kadınlar, ne yazık ki çoğu zaman hukuksal haklarının bile farkında değiller. Bu nedenle gerekli bilgilendirmeleri kendilerine yapmamız gerekiyor. Medyasından üniversitesine, siyasi birimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimin temsil edildiği bir organizasyonda, bu konuda bir an önce ortak hareket planı yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“TAŞKIN ÖZER’E TEBRİK”

CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na yeniden seçilen Taşkın Özer ve ekibini tebrik eden Ertürk, “Hayırlı uğurlu olsun. Taşkın Özer ve ekibi ile önce ki dönemlerde de iyi bir ilişki içerisinde olduk. Özellikle seçim döneminde gerçekleştirdikleri başarı çok önemliydi. Art arda gerçekleştirilen seçimlerde, bazı mahallelerde oylarımızı çok yükselttik. Bu hepimizin başarısı ama Taşkın Özer de bu başarının yaşandığı Beylikdüzü’nün CHP İlçe Başkanıydı. Ben bu başarıyı çok kıymetli buluyorum.” dedi.

 

GÜLÜS ERTÜRK KİMDİR?

1965 Iğdır doğumlu. İlk ve ortaokulu Iğdır’da bitirdikten sonra, lise ve yükseköğrenimini İstanbul’da tamamladı. İlk görev yeri Bakırköy Halk Eğitim Merkezi oldu. 15 yıl Bakırköy, Esenler ve Büyükçekmece ilçelerinde eğitimci olarak görev yaptı. İş hayatında bazı uluslar arası şirketlerde de görevler alan Gülüs Ertürk şu anda emekli. Evli olan Ertürk, iki çocuk annesi. Siyasete Anavatan Partisi çatısı altında başladığını ifade eden Gülüs Ertürk, son 7 yıldır ise CHP’de aktif olarak yer alıyor. Bir Dönem CHP Kadın Kolları Başkanlığı’nda Eğitim Sorumluluğu üstlenen Ertürk, şu anda ise Çocuk Hakları Komisyonu Başkanlığı’nı yürütüyor.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı