Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 20:12 Bu haber 2773 kez okundu
 
İBB MECLİSİ'NDE HASAN AKGÜN RÜZGARI
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı üçüncü oturumunda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Demokrasi oy çoğunluğu demek değildir. Demokrasi adaletli davranmak demektir. Demokrasi hukuk demektir. Demokrasi hepimize lazım olan çok ulvi bir kavramdır" ifadelerini kullandı.
SİYASET Haberi
İBB MECLİSİ'NDE HASAN AKGÜN RÜZGARI

Kamuoyunda tartışmalara neden olan Büyükçekmece’deki Albatros turizm arazisi hakkında da meclisi bilgilendiren Başkan Dr. Hasan Akgün, “Albatros’taki Büyükçekmece Belediyesi’nin turizm arsası 1965 ile 1987 yılları arasında istimlak yoluyla Büyükçekmece Belediyesi’nin malı olmuştur. Bu arazi hiçbir zaman için yeşil veya park alanı olmamıştır. bir santimetre park alanı olduğunu ispatlayan olursa bugün bu saatte bu kürsüde belediye başkanlığından istifa ettiğimi açıklayacağım” dedi.

 

"BELEDİYENİN PARASIYLA ALINDI"

 

1979 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarıyla turizm alanı ilan edilen Albatros turizm arazisi hakkında bilgi veren Başkan Dr. Hasan Akgün sözlerine şöyle devam etti: “Büyükşehir’e dedik ki meclisimize bu arsada istediğimiz kadar inşaat yapmak istemiyoruz. Yani fazla inşaat yapımını engellemek istedik meclis olarak. Büyükşehir Meclisi’ne geldik o dönem Sayın Kadir Topbaş’a anlattık, o günkü İmar Komisyonu’na anlattık. Büyükşehir Belediyesi de 2011 yılında üç emsalle yine turizm alanı olarak aynı projeyi alanda bir değişiklik yok emsali üç olarak sınırladı. 1968’den beri o köyde, o şehirde yazlıkçı olarak yaşayan 36 yıldan beri görev yapan bir kişi olarak 3 emsal bizim işimize gelmez, çok yoğun bir inşaat yapmamız gerekiyor dedim. 2016’da tekrar Büyükşehir Meclisi’ne geldim. Dedim ki; üç emsal de istemiyoruz. 1.5, 1.75 emsal turizm, ticaret, konut verildi. 60’a 40 oranla 1.5 emsale indirildi. Seçim başladı Plancılar Odası dava açtı. Bizim aleyhimize davanın bittiğini gördük plan döndü tekrar üç emsale döndü. Geldik Büyükşehir’imize iki ay önce sayın meclisimize dedik ki bu yer üç emsale tekrar döndü bunu 1.75 emsal turizm, ticaret, konut yapın yapalım. Büyükçekmece bölgesinin turizm açısından gelişmekte olduğunu biliyorsunuz Büyükçekmece Belediyesi de buraya ortak veya kendi imkanlarıyla bu yatırımı yapsın. Bu arazi istimlak yoluyla şartlı olarak alınmıştır. Ticaret ve turizm yapılmak üzere alınmıştır. Asla vatandaşa bir yerlerden gelen bir yer değildir belediyenin parasıyla alınmıştır.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı