Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 00:27 Bu haber 2851 kez okundu
 
İMAMOĞLU’NDAN REFERANDUM ÇAĞRISI
Basının sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eleştirilerinin hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu vardı. Konuşması esnasında İmamoğlu'nun ağzından dökülen referandum ifadesi dikkatlerden kaçmadı .
SİYASET Haberi
İMAMOĞLU’NDAN REFERANDUM ÇAĞRISI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'nin su fiyatlarındaki artış talebi İBB meclisinde AK Parti meclis üyelerinin tarafından reddedilmesine ilişkin açıklalarda bulundu.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu şunları söyledi:

Ak Parti grubu siyasi üstlerinden talimat almadan hareket etmedikleri ortadadır. Nettir bu. Talimat verenlere keşke İstanbul'u düşünen meclis üyeleri "Siz niçin akaryakıta zam yaptınız, milletle alay mı ediyorsunuz" diye sorsaydı. Vatandaşla alay etmeyin. O zaman zamları geri alsınlar. millet de rahatlasın, İSKİ de rahatlasın. Biz istemeyiz zam yapmak.Bunları görmezden gelip şov yapmanın hiçbir anlamı yok. Sayın Cumhurbaşkanı "Biraz kuraklık yaşayınca su sorunu yaşayacak" tereddütünü ortaya koydu. Haklılar. Çünkü böyle bir İstanbul'u devraldık biz. Önce bunla yüzleşsinler. 7 gün sonra 3 yıl geçmiş olacak. Sayın Veysel Eroğlu'nun kendi ifadesi var: 2016, 7 Aralık şu saatte Melen Barajı hizmete girecek. Biz geldiğimizde göreve çoktan Melen Barajı su dolu olmalıydı. Niçin yapılamadı? Bunları niçin sormuyorsunuz? İstanbul'un kıymetli meclis üyeleri bunları niye sormuyorsunuz?

5 aydır görevdeyiz. Biz, size güvenerek görevi devraldık. Hani 2040'a kadar su sorunu yoktu? Zam konusu ile yaptıkları tamamıyla ucuz kahramanlıktır.Arkadaşlarım inceliyorlar. Ucuz kahramanlıklarıyla onları baş başa bırakıyorum.

 

TEVFİK GÖKSU'NUN ELEŞTİRİLERİ

Tevfik Göksu'nun eleştirilerinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, "Biz aldığımız zam kararı Ocak ayında devreye girecekti. Bu tamamen bir şov. Bir algı yaratmak" dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti: Tevfik Bey uzman değil. Siz uzmanlara bakarsanız daha iyi anlarsınız. Tevfik Bey siyaset yapıyor, iyi de yapamıyor ama siz uzmanlara bakarsanız daha iyi olur.Yıllarca bu şehre pahalı su tükettirmiş bir iktidarın dönemine biz son verdik. Suda indirimi biz yaptık. Ara dönemde, elimden görevin alındığı bir dönemde, az tüketene çok fatura, çok tüketene az faturayı devreye soktular. Biz onları da düzeltecektik ama düzelteceğimiz zaman gelir.

 

"BU İŞİN SONU REFERANDUMA KADAR GİDER"

Kanal İstanbul Projesi'nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu'na son şeklinin verildiği toplantıda, İBB olarak karşı çıktıklarını dile getiren İmamoğlu, "Bu şehre bugüne kadar ihanet ettik denen kavramların yüz katı. Bu kadar net söylüyorum. Bu şehre ihtiyacı yop Kanal İstanbul'un. Buna harcanacak paralarla İstanbul'un deprem sorununu çözerim. Bu şehre ihanet ettirmeyeceğiz! Bu işin sonu referanduma kadar gider" diye konuştu.

 

Kanal İstanbul Projesi nedir?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “çılgın proje” olarak açıklanan Kanal İstanbul Projesi çevrecilerin ve bilim insanları tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Proje Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp, Şahintepe mahallesinden geçerek Sazlıdere baraj havzası boyunca devam edecek ve Terkos Gölü’nün doğusundan - Yeni İstanbul Havalimanı’nın yakınlarından - Karadeniz’e ulaşacak olan Kanal İstanbul’un uzunluğu 45,2 kilometre olacak.

20 metre derinliğinde, 250 ila 1000 metre arası ortalama genişlikte olması planlanan kanaldan dört yıl sürecek hafriyat ve kazı çalışmalarında 1,5 milyar metreküp taş ve toprak çıkacağı hesaplanıyor.

Bu hattan çıkarılacak hafriyatla Marmara Denizi ve Karadeniz kıyılarına konteyner limanı ve yine Karadeniz kıyısına lojistik alan yapılması planlanıyor.

Yalnızca Karadeniz kıyısına rekreasyon ve lojistik alan için toplam 54 milyon 605 bin 865 metrekare dolgu yapılacak.

7 yıl sürecek Kanal İstanbul inşaatının toplam yatırım miktarı da güncellendi. 2017 yılında 60 milyar TL olarak hesaplanan Kanal İstanbul yatırım bedeli 75 milyar TL’ye yükseltildi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı