Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 15:08 Bu haber 313 kez okundu
 
İSTANBUL’UN İLK ŞEHİR PLANCISI MARUF’TA KONUŞTU
Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF), İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. 3 Ekim’e kadar sürecek Türkiye’nin ilk kent forumunun ikinci gününde, Kentsel Dayanıklılık ve Göç Yönetimi konulu oturumlara katılan İstanbul’un ilk şehir plancısı Belediye Başkanı olarak öne çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, forumda iki ayrı sunum gerçekleştirdi.
- Haberi
İSTANBUL’UN İLK ŞEHİR PLANCISI MARUF’TA KONUŞTU

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF), İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. 3 Ekim’e kadar sürecek Türkiye’nin ilk kent forumunda; kamu - özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve ilgili diğer paydaşlar bilgi birikim ve deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacak. Etkinlik süresince 25 ülkeden 200 den fazla konuşmacı ve 3 binden fazla katılımcı ile gerçekleşecek forumda; teknik geziler, sergiler, canlı performans ve şehir oyunuyla katılımcılara zengin bir program içeriği sunulacak. İki yılda bir, uluslararası düzeyde yapılması planlanan kent forumunda ayrıca, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, kentsel hizmetler ve kent yönetimi konusunda farklı yaklaşımların bir arada değerlendirmesi hedefleniyor.

İstanbul’un ilk şehir plancısı Belediye Başkanı Çalık, MARUF’ta konuştu

MARUF’un ikinci gününde Beylerbeyi 1 Salonu'nda düzenlenen ve Ulusal Proje Yöneticisi M.Sinan Özden moderatörlüğünde gerçekşelen “Kentsel dayanıklılığa doğru: Yerel planlar ve uygulamalar” konulu oturuma; İstanbul’un ilk şehir plancısı Belediye Başkanı olarak öne çıkan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yanı sıra, Arthur Hinsch, Ervin Sezgin, Hilmar Tevrüz V. Lojewski ve Julie Greenwalt konuşmacı olarak katıldı. Oturumda yaptığı konuşmasında, kentlerin canlı birer organizma gibi çalıştığını belirten Çalık, “Kentler de canlılar gibi gelişir, değişir ve dönüşür. Bu sürekli değişim ve dönüşüm hali aslında çevresel etkilerle de karşı karşıya gelen kentleri tıpkı canlılar gibi kendini dayanıklı olmaya sevkeder. İnsan hayatında olduğu gibi kentlerde de çıkmazlar, sorunlar, felaketler, yıkımlar ve trajediler yaşanabilir.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı