Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 12:17
 
KELEŞ: “EN BÜYÜK ARZUMUZ TRİBÜNLERİ HER ZAMAN DOLU GÖRMEK”
İlk sezonda ayakları yere basan bir takım oluşmasını ve oyuncuların birbirini tanımasını amaçladıklarını belirten Beylikdüzü Basketbol İhtisas Kulübü Başkanı ve CHP Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Fatih Keleş, “Asla asansör takım olmak istemiyoruz. Üst ligleri bazı şartları oluşturduktan sonra hedefliyoruz. Oralarda kalıcı olmayı arzuluyoruz. Bütçede sürekliliği sağlayamazsanız, süper ligde oynasanız bile sonraki yıl düşersiniz.” dedi.
SPOR Haberi
KELEŞ: “EN BÜYÜK ARZUMUZ TRİBÜNLERİ HER ZAMAN DOLU GÖRMEK”

Gençlik yıllarında basketbol sevdalısı olan, lisede sınıf takımının kaptanlığını yapan ve okul takımında oynayan Fatih Keleş, şimdilerde çok sevdiği bu spor dalına başkanlık görevini yürüttüğü Beylikdüzü Basketbol İhtisas Kulübü’nde genç sporcular yetiştirerek hizmet ediyor. Türkiye Basketbol 2’inci Ligi’ndeki ekibini öncelikle ayakları yere sağlam basan bir takım haline getirmeyi amaçladığını belirten Keleş, “Basketbolda yetenekliydim. Lise sonrası bir yandan üniversite eğitimini tamamladım, diğer yandan da ticaretle uğraştım. Daha sonraki hayatımda basketbol oynayamamanın eksikliğini hep htim.”  dedi.

Cadde Gazetesi’ne verdiği röportajda memleketi Trabzon’da Sürmenespor futbol takımının ve akabinde İstanbulspor A.Ş. futbol ekibinin yönetiminde bulunduğunu söyleyen Keleş, “İstanbulspor Kulübü Derneği’yle birlikte bir basketbol takımı kurduk. Orada da yöneticilik yaptım. İstanbulspor’dan sonra arkadaşlarla birlikte Beylikdüzü’nün kulübü olan Beylikdüzü Basketbol İhtisas’ı kurduk. Bu onurlu ve zevkli görevi seve seve devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

 

“YAŞ ORTALAMAMIZ 22”

-Türkiye Basketbol 2’inci Ligi B Grubu’nda mücadele eden Beylikdüzü Basketbol İhtisas’ın bu sezon ortaya koyduğu performansı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yıl için çok büyük beklentilerimiz yoktu. Çünkü yeni kurulan bir kulübüz. Oyuncularımız daha yeni yeni birbirlerini tanıyorlar. Ayrıca ekibimiz çok genç. Yaş ortalamamız 22. Tabi ki bazı maçlarda tecrübe eksikliğinin etkilerini yaşadık. Ama bu durumu öngörmüştük. İlk yılda kulübün ayaklarının yere basmasını ve finansal zorluklar yaşamamasını hedefledik. Sonraki yılları omurgası oluşmuş bir takım taşıyalım istedik. Bu takım önümüzdeki zaman diliminde daha iyi yerlere gelecektir.

-Açıklamalarınızda kulübün en büyük amaçlarından birinin gençleri basketbol sporuna kazandırmak olduğunu ve onlara fırsat oluşturmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Bu amaca ulaşma noktasında takımın mevcut durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Gençlerden faydalanmak istediğimizi ve onlara her zaman fırsatlar tanıyacağımızı söyleyerek yola çıktık. Takıma baktığınızda bunu göreceksiniz. Gençlerimiz hırslılar, istekliler, azimliler. Her şeyden önce basketbola açlar. Dolayısıyla aslında yapmak istediğimizi yansıtan kişilikte bir takıma sahibiz.

-Peki alt yapı çalışmalarınız nasıl gidiyor?

U 16 ve U 18’de takımlarımız liglerde mücadele ediyor. U 16 yenilgisiz yoluna devam ediyor. Diğer takımlarımız da çok başarılılar. Bunlara kaynak oluşturan spor okullarımız da var. Aydın Örs Spor Salonu’nda çalışmalarını yapıyorlar. Oradan çok yetenekli çocukların çıkarak bu takıma katkı vereceğine inanıyorum.

“BİREY YERİNE TAKIM BAŞARISINA ÖNEM VERİYORUZ”

-Takımlarınızdaki ve spor okullarındaki oyuncuların gelişimi için neler yapılmakta?

Bireysel yeteneklerin geliştirilmesi bu işin bir parçası. Ama biz önceliği takımı geliştirmeye verdik. Başarılı bir iki sporcuyu yukarı seviyelere taşımak yerine, tüm takımı yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Basketbol bir takım sporu. Çok yetenekli bir oyuncu ligde sayı ya da ribaunt kralı olabilir. Bunun bizim için çok büyük bir ehemmiyeti yok. Takım olarak başarılı olmayı amaçlıyoruz.

 “SPOR OKULLARIMIZIN FİZİKSEL KOŞULLARI MÜKEMMEL”

-Alt yapıdaki oyuncuların kulüple tanışmaları nasıl oluyor? Seçmeler nerede ve hangi periyotlarla yapılıyor?

İstekli çocuklar Aydın Örs Spor Salonu’ndaki merkezimize müracaat ediyorlar. Uygun zamanlarda deneniyorlar. U 14, U 16 ve U 18 A takımlarımıza girecek yetenekte olanları bu ekiplerimize dahil ediyoruz ve beraber antrenman yaptırıyoruz. Sonra da maçlara çıkarıyoruz.  O yetenekte olmayanların B takımlarında yer almalarını sağlıyoruz. Ya da basketbol okullarımızdan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Spor salonumuzun ambiyansı ve fiziksel koşulları gerçekten mükemmel. Son derece modern bir tesis. Bu güzel ortamdan iyi sporcuların çıkacağını umuyoruz.

-Şu anda takımlarınızda gelecek vaat eden hatta yıldız adayı sporcularınız mevcut mu?

Bu özellikte oyuncularımız elbette var. Ama isim olarak dillendirmem doğru olmaz. Çünkü az önce de belirttiğim gibi takım sporcusu yetiştirmek için uğraşıyoruz. Ayrıca bu süreçte takım içindeki çok iyi oyuncuları üst liglere ve milli takımlar düzeyine taşımayı da hedeflemekteyiz.

“BU YILKİ HEDEFİMİZ PLAY-OFF’A KALMAK”

-Sportif başarı anlamında yakın, orta ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

İlk başta ayakları yere basan bir takım olsun ve oyuncular birbirine alışsın istedik. Bu yıl için Play-Off’a kalma hedefimiz var. Bu yıl başaramazsak önümüzdeki yıl 1’inci Lig’e yükselmeyi hedefleyen bir takım olmak istiyoruz. Asla asansör takım olmak istemiyoruz. Üst ligleri bazı şartları oluşturduktan sonra hedefliyoruz. Oralarda kalıcı olmayı arzuluyoruz. Bu kulübün bir bütçesi var. Her üst ligde bütçe katlanıyor. Bütçede sürekliliği sağlayamazsanız, önümüzdeki yıl süper ligde oynasanız bile sonraki yıl düşersiniz. Bunun da hiçbir anlamı yok.

“BU SEZON BÜTÇE SORUNUMUZ YOK”

-Spor yatırımlarının manevi destek kadar maddi desteğe de ihtiyacı var hiç kuşkusuz. Beylikdüzü Basketbol İhtisas Kulübü finansal anlamda ne durumda? Hangi kurumlardan ve oluşumlardan destek almaktasınız? Sponsor desteği bulabiliyor musunuz?

Günümüzdeki ekonomik şartlarda sponsor desteği bulmak hayli zorlaştı. Firmalarımız kriz ortamından dolayı hayli zorlanmaktalar. Dolayısıyla bizlere katkıları minimize seviyede kalıyor. Ama yine de ellerinden gelen desteği sağlıyorlar. 2018-2019 sezonu bütçemizi oluşturmuş durumdayız. Bu sezonda sorun yaşamayacağız. Önümüzdeki sezonun çalışmalarını da yürütüyoruz.

“GENÇLERİ ÇOK İYİ MOTİVE EDEN ÜLKELER VAR”

-Basketbol dünyada en sevilen ve yaygın spor dallarından biri. Peki devletin destek ve planlamasına dair önerileriniz olacak mı? Dünyada buna dair model uygulamalar var mı?

Dünyadaki alt yapı modellemesini çok detaylı incelemedim ama gençleri çok iyi motive eden ülkelerin var olduğunu biliyorum. Başta ABD ile Litvanya, Hırvatistan ve Slovenya gibi dağılan Sovyetler’den ayrılan ülkelerde bu konuda çok ciddi adımlar attılar. Genç oyuncuları üst seviyelere taşıyabiliyorlar. Bizdeki durum o düzeyde değil. 14, 15 ve 16’li yaşlar oyuncudaki yeteneklere dokunulabilecek yıllar. Bizde o yaştakiler üniversite sınavına hazırlanıyorlar. Çocuk o dönemde eğitim ve basketbol arasında bir tercihle karşı karşıya kalıyor. Tabi ki biz de sporcularımızın eğitimlerini yarıda bırakmamalarını istiyoruz. Ancak bir iki sene oynamayınca çocuk spora aynı performansla dönemiyor.

“SAHADAKİ 5 OYUNCUDAN EN AZ İKİSİ YERLİ OLMALI”

-Yabancı oyuncu konusu futbolda çok tartışılıyor. Son dönemde benzer bir durum basketbolda da yaşanıyor gibi. Bu konuyla ilgili siz neler söyleyeceksiniz?

Süper Lig’de Final Four’u kazanan Fenerbahçe’ye baktığımızda sahadaki ilk 5’te Türk oyuncu yok. Olsa da hemen çıkıyor. 7-8 yabancının 5’i ayna anda sahada olabiliyor. Birinci Lig’de 2 yabancı oyuncu oynatabiliyorsunuz. Bizim olduğumuz ligde yabancı oynayamıyor. Yabancı oyununun artıları da var eksileri de. Sayısının çok fazla olmaması lazım. Sahadaki 5 oyuncudan en az ikisi yerli olmalı. Ama şunu da belirtmeliyim ki; İstanbulspor’dayken birçok ABD’li oyuncu oynattık. Profesyonellikleri, yerlilerin profesyonelliklerinden çok daha üst seviyede. Örneğin 2 saatlik antrenman sonrası hoca serbest bıraktığında bile yüzde 90’ı ilave olarak bir saat şut antrenmanı ya da başka bir çalışma yapıyor. O yüzden liglerde sayısı fazla olmamakla birlikte mutlaka yabancı oyuncu yer almalı.

“BAŞARIDA İSTİKRAR İÇİN TÜRK OYUNCU YETİŞTİRMEK ŞART”

-Basketbola ilginin gerek seyirci gerekse oyuncu anlamında artırmak için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Birçok branştaki milli takımda yabancı uyruklu devşirme sporcular var. Basketbolda bile ABD’li oyuncuyu Türk yapıp oyun kurucu oynattık. Sporcu yetiştirmek yerine başarı ithal etmeyi yeğliyoruz. Türk oyuncuları yetiştiremediğimiz müddetçe başarıda istikrarı yakalamayız.

-Basketbolda ekol haline gelebilmek için neler yapılması gerekiyor size göre?

Bu uzun vadeli ve çok komplike bir konu. Üst ligdeki alt yapılara önem veren büyük takımlarımızın bile tek başlarına ekol oluşturabileceklerini düşünmüyorum. Bu bir devlet politikası olmalı. Bir politika yazılmalı ve bu en az 10 yıl sürdürülebilmeli. Bir iki yıl deneyip bırakmamalı.

-Sözlerinize neleri eklemek istersiniz?

En büyük arzumuz seyirciyi sahada görmek. Maddi ve manevi anlamda elimizden geldiğince birçok şey yapmaya çalışıyoruz. Zamanımızı harcıyoruz, ücretsiz seyirci kabul ediyoruz ama tribünlerde istediğimiz düzeyde seyirciyi göremiyoruz. Gelsinler, ilçelerinin takımlarını seyretsinler. Çocuklarını, arkadaşlarını getirsinler. Sizler de yazıp dikkat çektikçe umuyorum daha iyi noktaya taşınacaktır. Tribünleri dolu görmek en büyük arzumuz.

 

“BİZİ SPOR KULÜPLERİNE İMAMOĞLU YÖNELTTİ”

-Beylikdüzü Basketbol İhtisas Kulübü’nün temellerinin atılmasında pay sahibi olanlardan biri de Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Size göre İmamoğlu’nun İBB adayı olmasında spora sağladığı imkân ve katkıların da payı var mı?

Elbette var. Zaten spor kulüplerine yönelmemizi sağlayan ve bizi motive eden Ekrem İmamoğlu. Kendisi de sporun ve spor yönetimin içinden gelen birisi. Spor yapan gençleri görmeye sevdalı bir dostumuz. Başkanımız olarak bizleri her zaman olumlu yönde motive etti. Kulübün kurucularından biri. Şu andaki Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mehmet Murat Çalık da kulübümüzün kuruları arasında. Her ikisi de hem basketbolu ve futbolu sevin idareciler. Onların motivasyonu bizler için çok önemli ve değerli. Bundan sonra da bu tutumlarını ve desteklerini sürdürmelerini istiyoruz. Motiveleri olmasaydı bu işe bu kadar inanmamış olacaktık. Beylikdüzü bugün üç ayrı kulvarda yani kadın voleybolda Süper Lig’de, erkek basketbolda 2’nci Lig’de ve futbolda Süper Amatör Lig’de yarışıyor olmazdı.   Süper Lig’de bir de masa tenisi takımı var Beylikdüzü’nün.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                         

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı