Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 17:58
 
“KİMSE BÜROKRASİNİN GÜCÜNÜ ÇIKARLARI İÇİN KULLANAMAYACAK”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisi 8’inci dönem ilk oturumunda, “Hepimizin sırtında yüz binlerce vatandaşımızın oyu ve yükü var. El birliğiyle iş üretmenin çabasını göstermek zorundayız. Tüm belediye başkanlarının yüz binlerce oy aldığını bilerek, 39 belediye başkanımıza eş değer bir saygıyı göstereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hepsi de bizim belediye başkanımızdır.” dedi. Oylamada Göksel Gümüşdağ yeniden 1’inci Meclis Başkanvekili seçildi. Bir sonraki oturum 24 Nisan’da yapılacak.
GÜNCEL Haberi
“KİMSE BÜROKRASİNİN GÜCÜNÜ ÇIKARLARI İÇİN KULLANAMAYACAK”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 8’inci dönem birinci oturumu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı. İlk oturumda en genç iki üye divan katibi oldu.

Selamlama ve açılış konuşmasında, Hakkari’deki terör saldırısında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet dileyen, Sri Lanka’daki intihar saldırısını da şiddetle kınayan İmamoğlu, “Ülkenin tüm terör unsurlarından kurtulmasını ve ortak mücadele yapmamızın gereğini altını çiziyorum.  Sri Lanka’ya da baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Terörün dini, ırkı, memleketi yok. Yeni Zelanda’da da Müslüman kardeşlerimiz hayatlarını kaybetmişlerdir. Acı aynı acıdır. Saldırı aynı şiddetle kınanmalıdır. Bu hususta tüm dünyanın bu konuya duyarlılık göstererek ortak mücadele etme konusunda kimsenin başını kuma sokmaması gerekir.” dedi.

“BU SALDIRI MİLLETİMİZE VE DEMOKRASİYE”

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının bir kurgu olduğuna inandığını ifade eden İmamoğlu, bu konudaki şunları dile getirdi: “Bunun mutlak sorumluları bulunmalı, arkasında bulunan iradenin açığa çıkartılarak sürecin netleşmesini diliyorum. Bu Kılıçdaroğlu’nun şahsına ya da CHP’ye yapılmış bir saldırı değil; milletimize, demokrasiye ve bu ülkenin yol yürüdüğü cumhuriyetin değerlerine yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırının partisi olmaz.”

“39 BELEDİYE BAŞKANINA AYNI SAYGIYI  GÖSTERECEĞİM”

İlk toplantının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bir gün öncesine denk geldiğine dikkati çeken İmamoğlu, “Burası da Türkiye’nin ikinci büyük halk meclisi. Sorumluluğumuz büyük. 8’inci dönemimizi açıyoruz. Hepimizin sırtında yüz binlerce vatandaşımızın oyu ve yükü var. El birliğiyle iş üretmenin çabasını göstermek zorundayız. Tüm belediye başkanlarının yüz binlerce oy aldığını bilerek, 39 belediye başkanımıza eş değer bir saygıyı göstereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hepsi de bizim belediye başkanımızdır. Bölgesel masalar kurarak ortak akıl ve ortak çabayla çalışma üreterek bu sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için özel bir çaba göstereceğim. Böyle bir süreç hepimize hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIN PATRONU DEĞİLİM, EMANETÇİYİM”

İstanbul’un 3 imparatorluğa başkentlik yapan dünyanın cazibe merkezlerinden biri olduğunu belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “80 binin üzerinde insan belediye çalışanı olarak bu sürece hizmet etmektedir. Alın terine emeğine saygı göstereceğimize kimse şüphe duymasın. Tek şartımız bu şehrin insanlarına hizmet etmeleri. Onların patronu değilim, emanetçiyim. Burada çalışanlara yön vermek, koordine etmek ve modore etmek adına buradayım. Çalışma arkadaşlarımızın sosyal haklarını güvence altına alan, güçlendiren ve onların yaşam koşullarını iyiye taşıyan bir anlayışla hareket edeceğim.”

“BÜROKRASİNİN GÜCÜNÜ KİMSE ÇIKARLARI İÇİN KULLANAMAYACAK”

İmamoğlu, “Hiç kimse bürokrasinin gücünü kendi kişisel gücü olarak halka karşı kullanamayacak, kullandırtmayacağım. Samimiyet, hukuka uygunluk ve adil olmak çok çok önemli. Saygı, adalet, nezaket, muhabbet, ahlak ve topluma örnek olma çabası bu bünyedeki herkes için vazgeçilmez unsurlar olmalıdır. ” ifadelerini sözlerine ekledi.

İlk oturumda AK Parti Grubu adına Tevfik Göksu, CHP Grubu adınaysa Doğan Subaşı söz aldı. İki üyenin sözleri zaman zaman ortamın gerilmesine sebep oldu. İBB Başkanı İmamoğlu, durumu “İki grup başkan vekilinin sözleri de açılış konuşmasına uygun gündemin dışına kaymıştır. ” ifadeleriyle değerlendirdi.

“BU ŞEHİRDE BİZİ VAR EDEN 29 MAYIS 1453’TÜR”

Tevfik Göksu, şöyle konuştu: “Bugün şu kubbenin altında özgürce bulunabiliyorsak, 15 Temmuz günü o havuzun başında şehit olanların sayesindedir. 31 Mart’ta İstanbul halkı belediye yönetimini CHP’ye; meclisin yönetimini, yani karar merkezini ve denetim sistemini AK Parti’ye teslim etmiştir. YSK sonuçları netleşinceye kadar durum bundan ibarettir. Bugün başkanlık koltuğunda oturan Sayın Ekrem İmamoğlu’na hayırlı olsun diyorum. Özellikle içimi acıtan bir şeyi paylaşmak istiyorum. Bu şehirde bizi var eden 29 Mayıs 1453’tür. Ama ne gariptir ki İstanbul’u yönetmeye talip olan siyasi partinin il başkanı dün “1453’te zulüm başladı” diyenlere selam göndererek başladı. Bu, bu şehrin ruhunu rahatsız etmiştir. ”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İmamoğlu’na ulaşarak, Göksu’nun dile getirdiği sözün kendine ait olmadığını kaydetti. İmamoğlu, Göksu’ya Kaftancıoğlu’yla doğrudan görüşme yapmasını önerdi.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER DİYENLERİN TEMSİLCİSİYİZ”

CHP adına konuşan Doğan Subaşı’nın sözleri de AK Partili üyelerin tepkisini çekti. İstanbul’un 1918’deki işgal günlerine değinen Subaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman gemilerinin arasından geçerken “Geldikleri gibi giderler” dediğini hatırlatarak “O umutsuz ortamda bile geldikleri gibi giderler diyenlerin günümüzdeki temsilcileriyiz. Milletimizi kimse dize getiremez. Bizi hiçbir tek adam teslim alamaz.” dedi. Tartışma ortamı “Çok bağırarak müdahale etmek marifet değil.” ikazını yapan İmamoğlu’nun araya girmesi ve ağırlığını koymasıyla sona erdi.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ YENİDEN MECLİS BAŞKAN VEKİLİ

İBB Meclisi ilk oturumunda AK Parti’nin adayları Göksel Gümüşdağ 1’inci, Ömer Faruk Kalaycı da 2’inci Meclis Başkanvekili seçildi. AK Parti adayları 180 oy alırken, CHP adayları 131 oyda kaldı.

Göksel Gümüşdağ, teşekkür konuşmasında şunları ifade etti: “Yeni dönem hayırlı uğurlu olsun. 15 senedir Meclis Başkanlığı görevini yürütmekteyim. TBBM’den  sonraki en büyük ikinci Meclis’e yakışır şekilde davranılması gerektiğine inanmaktayım. ”

Divan Katibi ve Encümen üyeleri seçimini de AK Parti’nin önerdiği adaylar kazandı.

İmamoğlu’nun sosyal denge tazminatı sözleşmesi için teklif kararı alınmasını istemesini Meclis oy çokluğuyla reddetti. Konu, ihtisas komisyonlarının oluşmasından sonra ele alınacak.

İstanbul’da 24 ilçe AKP’li, 14 ilçe CHP’li, 1 ilçe de MHP’li başkan tarafından yönetilecek. 

312 üyeden oluşan İBB Meclisi’nde 176’sı AK Partili ve 4’ü MHP’li olmak üzere Cumhur İttifakı’nın 180 üyesi var. Millet İttifakı’nın İmamoğlu dahil 132 üyesinin 127’si  CHP’li, 4’ü de İYİ Partili.

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı