Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 14:11 Bu haber 3590 kez okundu
 
RECEP EROL"29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ"
Büyükçekmece'nin sevilen siyasetçilerinden Recep Erol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir yazı kaleme aldı. Erol "TÜRK halkı “tek” olmaya, “bir” olmaya, “birlik” olmaya ve en önemlisi ”biz” olmaya mecbur ve bunu daha zor şartlar altında Malazgirtte, Miryokefalon’da başardı." diyerek Ulusun Cumhuriyet bayramını kutladı.
GÜNCEL Haberi
RECEP EROL

Osmanlı devleti 1. Dünya savaşından yenik çıkmıştı.4 yıllık bir savaş hem uzun hem yorucuydu.Sadece savaşın galiplerinin galip hukuku vardı.

Peki bizim kayıplarımız nelerdi.?

En başta aydınlarımızı kaybettik, gençlerimizin çoğu şehit düştü.En iyi zanaatkarlarımız, çiftçilerimiz şehit düştü.Harbin içinde kaybettiklerimiz olduğu gibi kazandıklarımızda oldu, ÇANAKKALE gibi , Irak’ta KUTU’L  AMARE gibi. Fakat maalesef bu savaşta kaybedenler arasında idik.Mondros mütarekesi imzalandı  ve ülkemiz işgal edildi.Tamda bu sırada Türk halkı buna dayanamadı.Ve Egede direnişler başladı sonra tüm yurtta.Osmanlı ordusunda bir kurmay subay vardı ki  Çanakkale’de , Filistin’de isim yapmış öne çıkmıştı.Yüreği vatan sevgisi ile dolu Mustafa Kemal zeki ve dahi bir insandı.

“TARİHİ KENDİN YAZIYORSAN TARİH SEN’İN ESERİNDİR” diyen şairin dediği gibi Türk halkı tarih yazmıştı.Bir Seyit çavuş, Bir zeybeğin, bir DADAŞIN, bir GACALIN  bir adsız kahramanın  attığı mermi bu savaşta destan olmuştu.TÜRK halkı “tek” olmaya, “bir” olmaya, “birlik” olmaya ve en önemlisi ”biz” olmaya mecburdu ve bu zor şartlar altında bunu tıpkı Malazgirtte, Miryokefalon’da olduğu gibi tekrar gerçekleştirdi.                                                                                                        

Biliyordu ki  “ Muhtaç olduğu kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttu!”

İŞTE BU KAHRAMANLAR YAZMIŞ YURDUMUN DESTANINI …aynı 1071 de yazdığı gibi.

Nihayet 29 Ekim 1923 te Cumhuriyeti kurduk.

“Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır fakat TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLALEBET PAYİDAR KALACAKTIR” düsturuyla çalışmalıyız.Çalışmak için istemeliyiz.İstemek içinse yurdumuzu sevmeliyiz.Hazinelerimizi ortak değerlerimizi korumalıyız.

Yurdumun tüm insanları tek vücud olmuş Sakarya, Dicle, Fırat olmuş

Aynı düşmana akmış kardeş olmuş.Bu akışın önderi Mustafa Kemal ATATÜRK meyvesi CUMHURİYET olmuş.

Bu duygu ve düşüncelerle CUMHURİYET BAYRAMIMIZI kutluyorum.Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.Mekanları cennet ruhları şad olsun .

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı