Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 21:58 Bu haber 1821 kez okundu
 
TURAN HANÇERLİ AVCILAR’IN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İBB’DE KONUŞTU
Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli İBB Meclisinde gündem dışı söz alarak, İmar Komisyonu’nda bekleyen deprem riski taşıyan binalarla ilgili imar düzenlemesinin İBB Meclisi’ne gelmemesine tepki gösterdi. Hançerli, İmar değişikliği İBB Meclisi’ne gelene kadar, haftada 2 gün birer saat İmar Komisyonu’nda oturarak, konunun takipçisi olacağını söyledi. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Meclisi’ne seslendi. Avcılar Belediyesi’nin depremden kısa süre sonra güvenli konut sorununu çözecek imar planı değişikliğini Avcılar meclisinden tüm partilerin oy birliğiyle geçirerek, İBB gündemine taşıdığını söyleyen Hançerli, “Doğa deprem gerçeğini sürekli hatırlatıyor. Aylarca bekleyecek zaman yok. Bu konuya özel bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi. İBB İmar Komisyonu’na çağrıda bulunan Hançerli, şunları söyledi:
SİYASET Haberi
TURAN HANÇERLİ AVCILAR’IN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İBB’DE KONUŞTU

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Meclisi’ne seslendi. Avcılar Belediyesi’nin depremden kısa süre sonra güvenli konut sorununu çözecek imar planı değişikliğini Avcılar meclisinden tüm partilerin oy birliğiyle geçirerek, İBB gündemine taşıdığını söyleyen Hançerli, “Doğa deprem gerçeğini sürekli hatırlatıyor. Aylarca bekleyecek zaman yok. Bu konuya özel bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi. İBB İmar Komisyonu’na çağrıda bulunan Hançerli, şunları söyledi: 

“PLAN DEĞİŞİKLİĞİNDE KİMSEYE RANT YOK

Talep ettiğimiz imar planı değişikliği, imar hususunda yapılan tartışmaların hiç birinin olmayacağı yani Ayşe Hanım’a, Veli Efendi’ye bir imar rantı sağlamayacak, müteahhit için de hiçbir hak talep etmeyen bir değişikliktir. Biz İBB Ekim ayı meclisinde plan notu değişikliğinin çıkmasını bekledik. Çünkü talebimiz son derece masumdu, imar komisyonunun genel prensiplerine de uygundu. Avcılar halkının ya da İstanbulluların talep ettiği güvenli, dirençli ve güçlü konutların yapılmasının önünü açıyordu.

“BİZİM MESELEMİZ GÜVENLİ KONUT MESELESİ”

Eylül ayından beri İBB komisyonu ile görüşme halindeyim. Aylardır plan değişikliğinin İBB Meclisi’ne gelmesini bekliyorum. İnsanların korkarak yaşadığı evlerini yenilemelerine olanak sağlayacak plan notu değişikliğinin öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum. Kasım ve Aralık aylarını bekledim. Bu süreçte sürekli görüşmeler yaptım. Her iki grup başkan vekilimle görüştüm. Ocak ayında da çıkmasını bekledim. Bizim meselemiz güvenli konut meselesi.

“SORUMLULUK ŞİMDİ İBB İMAR KOMİSYONU’NDA”

Yapılar sağlam değil. İstanbul genelinde özellikle 70-99 yılları arasında yapılan yapıların deprem yönetmeliğine uygun olmadığı gibi deniz kumu ile yapıldıklarını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu konuya özel bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Umutlarımı hala yitirmiş değilim. Ben bir hafta daha beklerim on gün daha beklerim ama bu beklemenin aylarca sürmesini doğru bulmuyorum. Biz Avcılarlı hemşerilerimize cevap veremiyoruz. Vakit çok kıymetli. Daha bir hafta önce 4.7 büyüklüğünde bir depremle yine sarsıldık. Unuttuğumuz deprem gerçeğini doğa yeniden hatırlatıyor bize. Şimdi bu sorumluluk bu sorumluluk İBB Komisyonu’nda” dedi.

“BU MESELENİN ÇÖZÜLEBİLMESİ İÇİN…”

Nasıl komisyona sık sık gelip gittiysem bugünden itibaren ve bugün meclisten sonra bu deprem meselesinin çözülebilmesi için bugün 1 saat komisyonun çalıştığı günlerde de haftada 2 gün 1’er saat komisyonda oturacağım. Benim yapabileceğim bir şeyler varsa, sorulacak sorular varsa o soruları da cevaplamak istiyorum. İmar komisyonumuz çok çalışıyor biliyorum ama biraz daha çalışmalarını istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Cadde Gazetesi
Yorumlar
Haber Yazılımı