Haber Detayı
10 Kasım 2020 - Salı 12:39 Bu haber 3588 kez okundu
 
VATANDAŞ İSYANDA, EMNİYET TAKİPTE
Telefonla arayarak vatandaşları birbirinden gerçekçi hikâyelerle ikna edip para talep eden dolandırıcıların kullandıkları yöntemler, meşhur Dolandırıcı Sülün Osman’ı geride bıraktı. Bazen bir saatlik telefon görüşmesiyle vatandaştan bankasındaki tüm parayı çekmesini sağlayan dolandırıcıların yakalanması da imkânsızlaşmış durumda.
YAŞAM Haberi
VATANDAŞ İSYANDA, EMNİYET TAKİPTE

Eski yıllarda yüz yüze yapılan dolandırıcılık yöntemleri yerini dijital dolandırıcılığa bıraktı. Bir mesaj, bir bildiri veya bir telefonla yapılan sahtekârlığın da meblağsı eskisinden çok daha fazla.  Kendisini kimi zaman polis, savcı kimi zaman devlet görevlisi kimi zaman ise belediye hizmetlisi olarak tanıtan dolandırıcıların kullandıkları yöntemler ise şaşkınlık yaratıyor.

BELEDİYELERİ MESKEN TUTMUŞLAR!

Yeri yurdu belli olmayan, bazen bir ev bazen bir ofiste günde yüzlerce kişiyi arayarak kılıktan kılığa giren dolandırıcılar binlerce kişiyi dolandırıyor. Sülün Osman’ın meşhur olduğu zamanlarda dolandırıcılık yüz yüze yapılırken, yakalanma olasılıkları da kolaydı. Şimdi ise bulunmaları zor. Telefon dolandırıcılarının bir diğer durağı ise şimdilerde belediyeler. Kendilerini belediye başkanı, başkan yardımcısı veya belediye görevlisi olarak tanıtıp vatandaşlardan bağış isteyen dolandırıcılar, bugüne kadar binlerce liralık vurgun yapmış durumda.

BAĞIŞ İSTEYEREK DOLANDIRIYORLAR

Yaşanan bu dolandırıcılık vakalarının artmasıyla ardı ardına uyarılarda bulunan Büyükçekmece Belediyesi de vatandaşların dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmasını istiyor. Kendisini Büyükçekmece Belediye Başkanı veya Başkan Yardımcısı olarak lanse eden dolandırıcıların, vatandaştan bağış adı altında paralar talep ettiği ve kimi zaman başarılı olduğu öğrenildi. Büyükçekmece Belediyesi’ni kullanarak vatandaşlardan para talep eden dolandırıcıların, nasıl bir sistemde bunu yaptıklarını ve birçok detayı Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı anlattı.

BAĞIŞ ADI ALTINDA BİNLERCE LİRALIK VURGUN!

Özellikle bağış adı altında vatandaşları dolandırmaya çalışan sahtekârların, 5,10,20 ne tutturursa aldıklarını aktaran Başkan Kazancı, ‘Aslında bu uzun yıllardır her belediyenin başına gelen bir durum. Bizim sürekli olarak bu konuda uyarıda bulunmamızın sebebi insanların daha dikkatli olması için. Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün, bu konuda oldukça hassas, bu yüzden sürekli olarak bunun hatırlatılmasını istiyor. Vatandaşlarımıza, kendisini belediye başkanı, başkan yardımcısı olarak tanıtıp para talep eden kimseye inanmamasını, böyle bir durumla karşılaştıklarında derhal polisi veya bizleri aramasını söylüyoruz. Savcılıkla irtibat halindeyiz’ şeklinde verdiği bilgilerle uyarılarda bulundu.

‘DOLANDIRICININ SEKRETERİ BİLE VAR!’

Bir keresinde kendisini Ömer Kazancı olarak tanıtıp para talep eden bir dolandırıcının telefonuna ulaştığını belirten Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı yaşananları şu sözlerle anlattı; ‘Aradım bu dolandırıcıların numarasını, ‘Ömer Kazancı’yla görüşmek istiyorum’ dedim, ‘Tabi’ deyip kısa beklettiler sonra birine verdiler telefonu, ‘Buyrun ben Ömer Kazancı’ dedi, Yahu dedim Ömer Kazancı benim, sen benim adımı kullanarak nasıl milletten para talep edersin, seni savcılığa vereceğiz dedim. Adamlar öyle rahat ki, aradığınızda sekreterleri çıkıyor, bekletip kendini Ömer Kazancı olarak tanıtan adama bağlıyorlar. Dolandırıcının sekreteri bile var. ’

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı