Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 17:58
 
“YILDIRIM’IN YAPTIĞI, HUKUKA SAYGISIZLIK”
Binali Yıldırım’ın İstanbul seçimleri için “murdar oldu” açıklamasına Ekrem İmamoğlu’ndan jet hızıyla cevap geldi. Oluşan tabloyu “hazımsızlık, mızıkçılık ve hukuksuzluk” ifadeleriyle nitelendiren İmamoğlu, “Binali Bey, kendi mantığını ve akıl yürütmesini hukuki kanıt ve delil zannediyor.” dedi.
SİYASET Haberi
“YILDIRIM’IN YAPTIĞI, HUKUKA SAYGISIZLIK”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesinleşmeyen verilerine göre İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinde önde olan CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, rakibi AK Adayı Binali Yıldırım’ın dile getirdiği iddialara cevap verdi. İmamoğlu, AK Parti’nin ve “İstanbul seçimleri murdar oldu” diyen Yıldırım’ın seçimi kaybettikten sonra bir takım iddialar uydurduğunu ve mızıkçılık yaptığını öne sürdü.

“SUÇ VE SUÇLU YARATMA ÇABASI İÇİNDELER”

Yıldırım’ın kendi iddialarını anlatırken bile bıkkınlık yaşadığını ifade eden İmamoğlu, şöyle konuştu: “Üç başlıkta hile ve usulsüzlük iddiaları var. Sayımdan, seçmen listelerinden ve sandık kurullarından kaynaklandığını söylüyorlar.  Bir kere seçmen listeleri ve sandık kurullarıyla ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir. YSK hayali seçmen yoktur diye teminat vermiştir. Bizim taşıma seçmen kaygılarımızı reddetmişlerdir. Birçok itirazımız reddedildi.

Bu iddialarda bulunan sayın rakibimizin seçim öncesi hiçbir işlem yapmamasını anlayabilmek mümkün değil. Seçimi kaybettikten sonra iddia üretilmektedir. Suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmektedir. YSK bütün oyların sayılması talebini, ikna edici gerekçe ve kanıt olmadığı için reddetti. Konu kapandı. YSK sayılmış oylar geçerlidir demesine rağmen, geçersiz oylar tekrar sayıldı. Yetinmediler 57 sondaj sandığı sayıldı. Hatta bazı ilçelerde oyların tamamı sayıldı. Buna rağmen Yıldırım’ın seçimi murdar ilan etmesi hukuka saygısızlıktır. Hani YSK’ya saygı duymak gerekirdi.”

GEÇERSİZ OYLAR NEDEN YILDIRIM’IN LEHİNE?

İmamoğlu, geçersiz oyların sayımında tablonun Yıldırım’ın lehine gelişmesine de şu ifadelerle açıklık getirdi: “Binali Bey, kendi mantığını ve akıl yürütmesini hukuki kanıt ve delil zannediyor. Geçersiz oylarda mühür genellikle logonun üzerine basılmış. Bu oran bizde az onlarda fazla. ‘Belgem kanıtım yok ama aklım böyle söylüyor diyerek şaibe var demesi, kibirdir. Kaybetme hazımsızlığıdır.”

“İSTANBUL’U HAREKETLENDİRDİĞİM DOĞRU!”

İmamoğlu, “toplumu infiale sürüklediği iddiasına”  ilişkin de şunları kaydetti: “İstanbul’u hareketlendirdiğim doğru. Beni gören İstanbullular gülümsüyor. Zamanı varsa Yıldırım’ı beraber gezmeye davet ediyorum. YSK’yı maça giderek nasıl baskı altında tutabildiğimi anlamış değilim. Seçimden sonra bakanlarla özel toplantı yapıyorsanız asıl bu YSK’ya baskı anlamına gelebilir. Toplumu pozitif yönde hareketlendirebilecek bir karakterim. 16 milyon insanın kol kola gelebilmesi dışında bir hareketlilik yapamam. Tırnak içinde bir açıklaması daha var. Organize kötülük. Vallahi billahi, ruhumda kötülük nedir bilmem. İhanet bilmem. İhtiras bilmem. Kin nefret gibi duyguları hiç bilmem. Allah’a şükür. Asıl sizin yaptığınız halkın iradesine karşılık organize kötülüktür. İnsanların canını sıkmayın. İnsanları yalan yanlış şeylerle aldatmayın. Maltepe’deki İlçe Seçim Merkezi’nde olayı çıkaranlar kendileri. 3 hakimin tuttuğu tutanak ortada. Biz sayım sürsün diye çırpınıyoruz. YSK’ya son kararı için teşekkür ediyorum.”

“SİZE UYARIMDIR: ÜLKENİN SORUNLARINA ODAKLANIN”

İmamoğlu sözlerine şunları da ekledi: “Artık 15 günü bitirdik. Türkiye’nin bu kadar anlamsız yere tartışmayla meşgul edildiği başka seçim yoktur. AK Partili kardeşlerimin demokrasiyi sıkıntıya sokanları görmelerini istiyorum. Sizin adayınız olsaydım ne düşünürdünüz? İBB Meclisi’nde bu ülkeye ve millete hizmet noktasında uzlaşamayan her fert 16 milyon İstanbullunun önüne deşifre edilecektir. Sihirli formül 2 H 1 A; hak, hukuk ve adalettir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bilinmeli. Hâkimiyet-i Milliye’ye zarar verirseniz bu ülkeyi sakatlarsınız. Size uyarımdır. Ülkenin sorunlarına odaklanın. Yurt dışından beri bizzat arayıp tebrik eden olmadı. Hiçbir yerden medet ummadım. Esenler, Güngören, Avcılar pazarından yani İstanbul halkından medet, çare umdum, onlarla kol kola oldum.”

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı