Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 16:21
 
YAHYA ÇAVUŞ ADINI BÜYÜKÇEKMECE’DE YAŞATACAK
Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarından Yahya Çavuş’un adının verildiği camii Büyükçekmece’de dualarla ibadete açıldı. Açılışa, Yahya Çavuş’un birinci kuşaktan torunu Kıbrıs gazisi Mustafa Canbaz da katıldı. Belediye Başkanı Hasan Akgün, caminin yapımına katkı sunan Osman Karamercan ve Canbaz’a plaket takdim etti.
GÜNCEL Haberi
YAHYA ÇAVUŞ ADINI BÜYÜKÇEKMECE’DE YAŞATACAK

Çanakkale Savaşı’nda 67 askeriyle, 3000 kişilik İngiliz kuvvetlerinin Ertuğrul Koyu’ndan karaya çıkışını geciktiren Ezineli Yahya Çavuş'un adının yaşatılacağı Yahya Çavuş Camii dualarla ibadete açıldı.  

Büyükçekmece Pınartepe Mahallesi’ne inşa edilen Yahya Çavuş Camisi’nin açılışına Yahya Çavuş’un birinci kuşaktan torunu ve Kıbrıs gazisi Mustafa Canbaz da katıldı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün açılışta, caminin yapımına katkı sunan Osman Karamercan’a ve Canbaz’a plaket takdim etti.

 

“ÇANAKKALE DESTANININ EN BÜYÜK SİMGELERİNDEN” 

Büyükçekmece’ye Çanakkale Destanı’nın 100’üncü yıl anısına iki tane cami yaptırdıklarını belirten Akgün, “Bir tanesi adı Seyit Onbaşı Camii. O muhteşem kahramanın ismini taşıyor. Bu cami de Yahya Çavuş Camii. Bu da bu ölümsüz kahramanın ismini taşıyor. Bu iki şahsiyet Çanakkale destanının en büyük simgeleridir.” dedi.

 

Yahya Çavuş’un torunu Canbaz ise Akgün’e teşekkür ederek şunları söyledi: “Başkanımızdan Allah razı olsun. Çok memnun olduk. Çok gururlandım. Dedemiz zamanında çok büyük fedakârlıklar yaptı.”

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı