Haber Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 10:27 Bu haber 3795 kez okundu
 
Yaycı "Doğalgazın yüzde 100'ü Bizim"
Türkiye’nin Karadeniz'de doğalgaz bulduğunu açıklamasının ardından dünya gündemine düşen konuyla alakalı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen yüksek askeri şura'nın ardından emekli olan Tümamiral Cihat Yaycı süreçle alakalı ilginç bilgiler açıkladı.
TEKNOLOJİ Haberi
Yaycı

Yaycı Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemileriyle ilgili yaptığı açıklamada, sismik araştırma ve sondaj gemilerinin devlete ait olmasına değindi ve bunun Türkiye’nin açısından çok değerli bir durum olduğunu ifade etti. 


“Yetki alanımızda olduğu sürece istediğimiz yerde istediğimiz zaman istediğimiz şekilde sondaj yapabiliriz.”diyen Cihat Yaycı, “Hemen hemen hiçbir devletin böyle sismik araştırma filosu yok. Bu çok önemli bir şey. Kıymetini bilmeliyiz. “ dedi.Cihat Yaycı ayrıca şu kritik ifadeleri kullandı:“Sismik araştırma filosu genellikle devletlerde yok, şirketlerde var. Onun için şirketler çıkardığınız doğalgazdan ya da petrolden yüzde 50 hatta yüzde 60 pay alıyorlar. Bizim devletimiz ise elindeki gemiler sayesinde ben çıkartırsam ben alırım diyor.Normalde eğer biz kiralamış olsaydık bir sondajın maliyeti ne kadar biliyor musunuz? 500 milyon dolar. Şu anda 38 milyon dolar diyorlar. “ değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı